Wielka Brytania. Wzrost zakażeń koronawirusem wśród mężczyzn. Naukowcy: Powodem może być Euro 2020

Oglądanie trwających piłkarskich mistrzostw Europy może być powodem, że obecnie wśród mężczyzn wykrywanych jest o 30 proc. więcej zakażeń koronawirusem niż u kobiet - uważają brytyjscy naukowcy. Eksperci zaznaczają jednak, że zwiększona transmisja wirusa dotyczy zamkniętych pomieszczeń, a niekoniecznie stadionów.

Pomiędzy 24 czerwca a 5 lipca jedna na 170 osób w Anglii miała koronawirusa, wynika z najnowszej edycji badania REACT-1, w którym Imperial College London i ośrodek Ipsos Mori regularnie testują duże reprezentatywne grupy ochotników. Ale po raz pierwszy naukowcy zauważyli znaczące różnice w liczbie zakażeń wśród mężczyzn i kobiet. Wśród mężczyzn w tym okresie było o 30 proc. więcej zakażeń.

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Euro 2020 może być powodem większej transmisji koronawirusa w Anglii. Tak sugerują naukowcy

Eksperci sugerują, że te różnice są spowodowane mieszaniem się ludzi i większą niż zwykle aktywnością społeczną mężczyzn, co może być spowodowane wspólnym oglądaniem meczów mistrzostw Europy.

- Ze względu na czas tego badania, to może być tak, że oglądanie piłki nożnej powoduje, iż mężczyźni podejmują więcej aktywności społecznej niż zwykle - mówi prof. Steven Riley, epidemiolog z Imperial College London. Wskazuje jednak, że bardziej dotyczy to oglądania meczów w zamkniętych pomieszczeniach niż na stadionach.

Istnieje wiele dowodów, że mieszanie się ludzi w pomieszczeniach zamkniętych stwarza wyższe prawdopodobieństwo transmisji [wirusa - red.] niż mieszanie się na zewnątrz. Jeśli miałbym spekulować na temat wpływu Euro, najpierw pomyślałbym o zwiększonym prawdopodobieństwie, że ludzie mieszają się wewnątrz częściej niż w innych okolicznościach. Więc moja pierwsza myśl nie prowadziłaby do stadionu i jego bezpośredniego otoczenia, lecz do bardziej ogólnych zachowań ludności

- wyjaśnił.

Kilka dni temu rządowa agencja Public Health Scotland podała, że 2000 wykrytych przypadków koronawirusa w Szkocji zostało powiązanych z oglądaniem meczów mistrzostw Europy.

PAP, autorzy: z Londynu Bartłomiej Niedziński/bjn/tebe/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: