Francuski minister: Należy unikać wakacji w Hiszpanii i Portugalii w związku z Deltą

Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune powiedział, że radzi rodakom, aby unikali wyjazdów na wakacje do Hiszpanii i Portugalii w związku z ryzykiem zarażenia silnie zakaźnym wariantem Delta koronawirusa.

- Wysoce zakaźny wariant Delta stanowi obecnie ok. 40 proc. nowych zakażeń koronawirusem we Francji i "może zrujnować lato", jeśli pozwoli się na rozwinięcie czwartej fali zakażeń - stwierdził natomiast w środę rzecznik rządu Gabriel Attal.

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Delta szaleje we Francji. Rzecznik rządu: Może zrujnować lato

Wskazał, że kontynuowanie szczepień jest najlepszym sposobem na uniknięcie powrotu do surowych ograniczeń w poruszaniu się i kontaktach towarzyskich. Wezwał wszystkich niezdecydowanych obywateli do poddania się szczepieniu.

Pandemia koronawirusa. Tymczasowy szpital covidowy na terenie centrum targowego. Lublin, 22 kwietnia 2021 Ministerstwo Zdrowia: 93 zakażenia koronawirusem i 19 ofiar śmiertelnych

- Udział wariantu Delta podwajał się co tydzień w ciągu ostatnich trzech tygodni; 10 proc. zakażeń tym wariantem stwierdzono trzy tygodnie temu, 20 proc. w zeszłym tygodniu i 40 proc. w tym tygodniu - sprecyzował. - Ten wariant jest niebezpieczny i szybki; gdziekolwiek jest obecny, może zrujnować lato - przestrzegał rzecznik.

Gwałtowny wzrost liczby zakażonych koronawirusem. W Hiszpanii i Portugalii wysokie ryzyko zakażenia

Jak podaje AP, gwałtowny wzrost liczby infekcji koronawirusem wśród młodych ludzi wepchnął Hiszpanię w strefę wysokiego ryzyka - w ciągu ostatnich 14 dni odnotowano ponad 250 skumulowanych przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia podało, że w środę odnotowano 252 przypadki zakażenia koronawirusem. Dla porównania, w zeszłym tygodniu w środę zgłoszono ponad połowę mniej - 106 infekcji. W ciągu 14 dni w grupie wiekowej 20-29 lat odnotowano ponad 800 przypadków na 100 tys. osób. Kilka regionalnych władz reaguje na tę sytuację poprzez ponowne wprowadzenie ograniczeń, szczególnie w zakresie życia nocnego.

Koronawirus w Polsce. WHO: Cztery miliony ofiar koronawirusa na świecie

Z kolei Portugalia po raz pierwszy od lutego br. zarejestrowała w ciągu ostatniej doby ponad 3 tys. przypadków SARS-CoV-2. 

PAP, cyk/ kib/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

 

Więcej o: