Abp. Gądecki wydał oświadczenie ws. szczepień. Pisze o "darze od Boga", ale też "dobrowolności"

Szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń - zaznaczył w oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Stwierdził, że decyzja o szczepieniu "winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego", ale szczepienie powinno być dobrowolne.

"Kościół podkreślał, że wynalezienie szczepionek może być uznane - z perspektywy medycyny prewencyjnej - za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnymi" - napisał abp Gądecki w oświadczeniu dotyczącym szczepień przeciw COVID-19 przekazanym w czwartek PAP przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Zaznaczył, że "szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw".

"Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się"

Gądecki podkreślił, że "decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne".

Odwołując się do Noty Kongregacji Nauki Wiary z 21 grudnia 2020 roku, abp Gądecki napisał, że "szczepienie nie jest co do zasady, obowiązkiem moralnym".

Zapewnił jednocześnie, że "Kościół - będąc w kontakcie z właściwymi służbami medycznymi i sanitarnymi - wspiera edukacyjne i informacyjne inicjatywy społeczne i publiczne, których celem jest zwiększenie świadomości wiernych w kwestii szczepień".

Przewodniczący KEP zaznaczył również, że "Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się".

Autor: Magdalena Gronek / PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: