Ministerstwo Zdrowia: 93 zakażenia koronawirusem i 19 ofiar śmiertelnych

Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek, że w ciągu ostatniej doby wykryto 93 zakażenia koronawirusem. W porównaniu do danych z poprzedniego czwartku liczba zachorowań zmniejszyła się o 5 osób. Najwięcej nowych przypadków jest w województwie mazowieckim.

Liczba osób, które wygrały walkę z COVID-19, wzrosła o 79 - od początku epidemii jest to już 2 652 372 osób. Minionej doby zmniejszyła się liczba osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie. W izolacji przebywa obecnie 99 467 Polaków, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego dnia o 2 448 osób.

O 3 wzrosła liczba zajętych respiratorów, a o 28 spadła liczba zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Oznacza to, że zajętych jest już łącznie 76 respiratorów i 476 łóżek, co przekłada się na 10 proc. zajętych respiratorów i 6 proc. zajętych łóżek covidowych.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Koronawirus w Polsce. W czwartek 19 ofiar śmiertelnych

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (17), warmińsko-mazurskiego (13), podlaskiego (8), łódzkiego (7), małopolskiego (7), pomorskiego (7), wielkopolskiego (7), zachodniopomorskiego (6), śląskiego (4), świętokrzyskiego (4), dolnośląskiego (3), lubelskiego (3), opolskiego (3), kujawsko-pomorskiego (1), lubuskiego (1), podkarpackiego (0). 2 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Szczepionka przeciwko COVID-19.Pierwsza dawka za granicą, druga w Polsce. To możliwe, ale jest haczyk

"Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 16 osób" - przekazał resort zdrowia. 

- Wariant Delta już u nas jest, a bardziej zaraźliwy wariant wypiera przecież ten mniej zaraźliwy. Można się spodziewać, że kolejna fala, jeśli do niej dojdzie, będzie związana właśnie z Deltą - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz. Według lekarza "import" wariantu Delta należy ograniczyć poprzez kwarantannę dla osób powracających np. z Rosji i Wielkiej Brytanii. 

Pandemia koronawirusa. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4. Lublin, 1 czerwca 2020Ekspert o Delcie: Zaszczepieni bez chorób przewlekłych mogą czuć się bezpiecznie. Ale nic na sto procent

Więcej o: