Co, jeśli po szczepieniu za granicą, drugą dawkę chcemy przyjąć w Polsce? Resort zdrowia tłumaczy

"Obywatel Polski, który przyjął pierwszą dawkę szczepionki poza terytorium RP, ma prawo do przyjęcia drugiej dawki w ramach Narodowego Programu Szczepień" - zapewnia Ministerstwo Zdrowia. Jak jednak dodają przedstawiciele resortu, taka osoba otrzyma zaświadczenie o zaszczepieniu tylko jedną dawką, bowiem "strona polska nie ma podstaw do uznania dokumentacji w tym zakresie przekazanej przez władze innego kraju". Całą procedurę być może ułatwi wprowadzony na początku lipca Unijny Certyfikat Covid.

Pod koniec czerwca opisaliśmy historię pani Agnieszki, która w Szwajcarii zaszczepiła się pierwszą dawką szczepionki przeciwko COVID-19. Drugą dawkę preparatu czytelniczka Gazeta.pl zamierzała przyjąć w Polsce, jednak - jak przekazała - rejestracja na szczepienie okazała się niemożliwa. 

Zobacz wideo Ilu Polek i Polaków się zaszczepi? Rozmowa z Łukaszem Pawłowskim z OGB

Po pierwszej dawce za granicą szczepienie w Polsce okazało się sporym problemem. "Brak procedur"

- Przy próbie rejestracji przez infolinię Narodowego Programu Szczepień powiedziano mi, że drugą dawkę mogę przyjąć wyłącznie tam, gdzie przyjęłam pierwszą, więc nie mają możliwości zarejestrowania mnie w Polsce. Na infolinii Rzecznika Praw Pacjenta usłyszałam z kolei, że na taką ewentualność nie ma procedur, a system nie jest do tego przygotowany - relacjonowała pani Agnieszka.

- W rezultacie zapisałam się na pierwszą dawkę w Polsce i będę próbowała uznać ją jako drugą dawkę w Szwajcarii, gdzie wydadzą mi zaświadczenie. Tamtejsze służby poinformowały mnie już, że będę musiała dłużej poczekać na wydanie takiego dokumentu - dodała. Podkreśliła też, że przy takim scenariuszu będzie widniała w polskim rejestrze jako osoba nie w pełni zaszczepiona, pomimo że w rzeczywistości przyjęła już dwie dawki preparatu.

Lotnisko w czasie pandemii Pierwsza dawka szczepionki za granicą, druga w kraju? "Będzie duży problem"

Ministerstwo Zdrowia: Szczepienie jest możliwe, ale w zaświadczeniu będzie widniała tylko jedna dawka

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia. W odpowiedzi przesłanej do reakcji Gazeta.pl przedstawiciel resortu zapewnił, że obywatel Polski, który przyjął pierwszą dawkę szczepionki poza terytorium RP, ma prawo do przyjęcia drugiej dawki w ramach Narodowego Programu Szczepień.

"Obecnie, zapisując się na szczepienie można dokonać wyboru rodzaju szczepienia, więc można zapisać się na szczepienie produktem, które wykonano pierwsze szczepienie, jednak jest to uzależnione od jego dostępności" - poinformował Jarosław Rybarczyk, główny specjalista w Biurze Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Jak jednak zaznaczył, w świetle obowiązujących przepisów obywatel, który zaszczepił się pierwszą dawką za granicą, a drugą w Polsce, "będzie traktowany przez stronę polską jako osoba przyjmująca pierwszą dawkę szczepienia".

Osoba zaszczepiona otrzyma także od strony polskiej zaświadczenie o byciu zaszczepionym tylko pierwszą dawką, a nie zaświadczenie o byciu osobą zaszczepioną, gdyż strona polska nie ma podstaw do uznania dokumentacji w tym zakresie przekazanej przez władze innego kraju

- napisał Rybarczyk.

Zastrzegł jednocześnie, że całą procedurę może ułatwić wkrótce Unijny Certyfikat COVID, zwany też "paszportem covidowym". 

"W ramach tego zaświadczenia będą zawarte informacje potwierdzające, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, uzyskała ujemny wynik testu lub przeszła tę chorobę. System ten może być kompatybilny z innymi systemami w krajach trzecich. Jeśli certyfikaty danego kraju będą uznawane przez KE za równorzędne, wówczas będzie możliwe cyfrowe udokumentowanie takiego szczepienia" - wyjaśnił przedstawiciel resortu zdrowia

Elektroniczną wersję Unijnego Certyfikatu Covid można już pobrać w aplikacji mObywatel, dostępnej na systemy Android i iOS. Jak czytamy na stronie Komisji Europejskiej, dokument można uzyskać już po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki. Co więcej, zgodnie z unijnymi przepisami świadectwa szczepień powinny być akceptowane przez wszystkie państwa członkowskie "na tych samych zasadach". 

Paszport covidowy Paszport covidowy - jak pobrać przed wyjazdem na wakacje?

"Na przykład, gdy państwo członkowskie postanawia znieść ograniczenia w podróży dla własnych obywateli posiadających zaświadczenie o pierwszej dawce szczepionki, musi objąć takimi samymi regulacjami innych obywateli UE" - informuje KE.

Ze strony internetowej dowiemy się natomiast, że z praktyką, przynajmniej na początkowym etapie całego programu, może być różnie. "Osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 może pobrać certyfikat do swojej aplikacji mObywatel. Należy pamiętać, że każdy kraj realizuje inną politykę związaną z akceptacją certyfikatu. W Polsce wymagane jest pełne szczepienie, ale są kraje, w których akceptowany jest certyfikat po pierwszej dawce szczepienia" - podaje portal gov.pl. 

Więcej o: