Holandia. Już 180 zakażonych koronawirusem po imprezie. Wszyscy uczestnicy mieli certyfikaty lub testy

W Holandii rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Co najmniej 180 osób, które bawiły się na jednej z imprez w klubie, otrzymały pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2. Co istotne w imprezie brało udział 650 osób, które miały certyfikaty szczepień lub negatywny test.

Imprezę w klubie nocnym "Aspen Valley" w mieście Enschede (wschodnia część Holandii) zorganizowano w sobotę 26 czerwca. Było to pierwsze takie wydarzenie od 15 miesięcy. Tego dnia Holandia zrezygnowała z większości obostrzeń. 

Zobacz wideo Ilu Polek i Polaków się zaszczepi? Rozmowa z Łukaszem Pawłowskim z OGB

Holandia. Rośnie liczba zakażonych koronawirusem po imprezie w dyskotece

Jak donosi portal irishtimes.com, przynajmniej 180 z 650 osób bawiących się na imprezie w klubie w Enschede zaraziło się koronawirusem, mimo że przy wejściu każda osoba musiała pokazać negatywny test na COVID-19 lub pokazać certyfikat szczepienia. Lokalny rząd przekazał, że może pojawić się jeszcze więcej osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa.

"Dochodzenie w sprawie źródła i kontaktu jest w toku. Postaramy się jak najszybciej uzyskać pełny obraz tej sytuacji" - napisano w komunikacie publicznej służby zdrowia regionu Twente, która wzywa wszystkich uczestników zabawy do samoizolacji oraz przeprowadzania testów.

Tłum ludzi w maseczkach (zdjęcie ilustracyjne)Hiszpania walczy z piątą falą koronawirusa. Chorują przede wszystkim młodzi

Uczestnicy imprezy musieli mieć certyfikat szczepień lub negatywny test na koronawirusa

Podczas zabawy w dyskotece, bawiący się nie mieli obowiązku zakrywania ust maseczką i nie musieli zachowywać dystansu społecznego. Osoby, które nie posiadały certyfikatu szczepień, mogły skorzystać z darmowego testu antygenowego, który jest tańszy i szybszy niż testy PCR, jednak częściej fałszuje wynik. W niedzielę 4 lipca pisaliśmy w Gazeta.pl o zakażeniach w klubie w Enschede - wówczas pozytywne wyniki testu na obecność koronawirusa otrzymało 60 osób. 

Szczepionka przeciwko COVID-19.Lekarze potwierdzili, że szczepienia chronią dzieci ciężarnych

Dotychczas w pełni zaszczepionych w Holandii zostało 6 199 305 obywateli (35,5 proc. społeczeństwa). Od początku pandemii koronawirusa 1 690 625 osób otrzymało pozytywny wynik testu na COVID-19, a w poniedziałek odnotowano 1 519 nowych zakażeń. Na COVID-19 zmarło do tej pory 17 757 chorych

Więcej o: