Szczepienia chronią dzieci pacjentek zaszczepionych w czasie ciąży. Potwierdzili to lekarze z Olsztyna

Lekarze Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego w Olsztynie, jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie, udowodnili przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Jak wynika z badań, dzieci kobiet, które były szczepione przeciwko COVID-19 w trakcie ciąży, również zyskały odporność przeciwko koronawirusowi.

Lekarze Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego w Olsztynie poinformowali o swoim odkryciu we 6 lipca. Jest ono istotne zwłaszcza dlatego, że kobiety w ciąży należą do grupy ryzyka pacjentów, którzy są narażeni na ciężki przebieg COVID-19.

Zobacz wideo Ilu Polek i Polaków się zaszczepi? Rozmowa z Łukaszem Pawłowskim z OGB

Niezwykłe odkrycie w Olsztynie. Lekarze udowodnili, że szczepienia kobiet w ciąży chronią również ich dzieci

- Kobiety ciężarne są w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19. Zaszczepienie ich zmniejsza ryzyko zachorowania u mam, ale także zwiększa szansę na uniknięcie wielu powikłań ciąży w przebiegu tej infekcji dla płodów. Badanie prowadzone w naszym ośrodku ocenia właśnie skuteczność i bezpieczeństwo szczepienia przeciwko COVID-19 w czasie ciąży - wyjaśnił prof. Tomasz Waśniewski, ordynator Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego.

Szczepionka przeciwko COVID-19.Dr Grzesiowski: Koronawirus działa jak "ślepy snajper"

Dodał również, że uczestnictwo w badaniu było dobrowolne, a kwalifikacja do badania odbywała się po szczepieniu danej pacjentki. Do tej pory zrekrutowano ponad 180 ciężarnych kobiet z całej Polski. - Wszystkie nasze ciężarne są pracownicami ochrony zdrowia, w większości to lekarki, które po wnikliwej analizie dostępnych badań stwierdziły, że korzyści z zaszczepienia się w ciąży dla nich i ich dzieci, znacznie przewyższają ryzyko tej terapii - powiedział dalej lekarz.

"Potwierdzamy tym samym możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży"

Doktor Wojciech Zdanowski, główny autor tego badania powiedział, że we wstępnych wynikach oceniono miano przeciwciał przeciwko białku S wirusa SARS-CoV-2 u pacjentek oraz w krwi pępowinowej noworodków po szczepieniu BNT162b2 mRNA COVID-19 (produkcji firm Pfizer/BioNTech).

"W naszej cząstkowej pracy, już opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie "Vaccines", prezentujemy jako jedni z pierwszych na świecie dowód na przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Potwierdzamy tym samym możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży. Udowodniliśmy, że tydzień ciąży, w którym jest podawana szczepionka, jest głównym czynnikiem wpływającym na transfer przezłożyskowy przeciwciał poszczepiennych" - napisano we wpisie na Facebooku. 

Pandemia koronawirusa. Laboratorium Diagnostyki w Instytucie Genetyki Człowieka PAN - testy na obecność zakażenia COVID-19. Poznań, 14 października 2020Ministerstwo Zdrowia: 96 zakażeń koronawirusem i 10 ofiar śmiertelnych

Więcej o: