Morawiecki o czwartej fali: Musimy się szykować na trudne scenariusze. Polacy są uśpieni dobrą sytuacją

- Musimy szykować się na to, że czas odmrażania będzie trzeba cofnąć - mówił na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Dodał, że sytuacja związana z czwartą falą wirusa w jesieni może być bardzo groźna.

- Polacy są dziś uśpieni dobrą sytuacją pandemiczną w Polsce. To nie jest dobre, że niski wskaźnik zakażeń nas uśpił - mówił premier. Dodał, że w związku z wariantem Delta musimy zachować najwyższą czujność.

- Bierzemy pod uwagę różne scenariusze, niektóre z nich faktycznie zakładają wysokie liczby zakażeń - dodał. Zachowana zostaje infrastruktura szpitali tymczasowych. Szkoły zostaną przygotowane tak, aby panowały w nich odpowiednie warunki sanitarne. 

- Utrzymujemy infrastrukturę do poziomu najgorszych scenariuszy, jakie przedstawili nam eksperci. To może być nawet kilkanaście tysięcy przypadków dziennie jesienią - dodał.

Premier zapewnił, że szczepionek wystarczy dla każdego, kto będzie chciał się zaszczepić. Mateusz Morawiecki powołał się na badania przeprowadzane przez epidemiologa dr Anthony'ego Fauciego, że 99,2 proc. umierających na Covid-19 to osoby niezaszczepione. 

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że kluczowe są parametry immunizacji społeczeństwa. Jeśli będą one wysokie, to skończy się na 1-2 tys. zakażeń dziennie, jednak jeśli nie będą zadowalające, to może dojść nawet do kilkunastu tysięcy dziennie. 

Adam Niedzielski, powołując się na badania, zakomunikował, że wysoki wskaźnik szczepień sprawi, że nawet przy wielu zakażeniach nie będzie potrzeby hospitalizacji chorych. 

- To szczepienie jest najlepszą ochroną przed wirusem, przed hospitalizacją, ciężkim przebiegiem i śmiercią - podkreślił. 

- Jako rząd wykonujemy naszą pracę, dlatego proszę państwa: wykonajcie również swoją pracę - zaszczepcie się - zakończył szef resortu zdrowia.

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce

We wtorek w Polsce odnotowano 96 nowych przypadków koronawirusa. Ostatniej doby w szpitalach zmarło 10 pacjentów z COVID-19. Wykonano 50 tys. testów. Dotychczas w naszym kraju potwierdzono 113 przypadków wariantu delta (w tym również wariantu delta plus). 

Zobacz wideo
Więcej o: