Szef RARS o niewykorzystanych szczepionkach przeciw COVID-19: Szykujemy się na ciężką jesień

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że w przyszłym tygodniu do Polski mają dotrzeć duży dostawy szczepionek koncernów Pfizer/BionTech, Moderna oraz Johnson & Johnson. W magazynach zalegają jednak nadal niewykorzystane dawki preparatów.

Zainteresowanie szczepionkami stopniowo spada w ostatnim czasie - alarmuje rząd. Jak informował w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, w tym tygodniu niemal milion dawek szczepionek przeciw COVID-19 nie zostało rozdysponowanych. Wszystko dlatego, że brakuje chętnych na szczepienia, tymczasem lada moment do Polski trafią kolejne duże dostawy preparatów. 

Zobacz wideo Od 1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych

Kuczmierowski o szczegółach dostaw szczepionki na najbliższy tydzień 

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował Polską Agencję Prasową, że w ciągu najbliższych dni czekają nas duże dostawy szczepionek przeciw koronawirusowi

- W poniedziałek dotrze do Polski 1,5 miliona szczepionek Pfizer/BioNTech, w środę 470 tysięcy dawek Jannsena (Johnson & Johnson), a prawdopodobnie w sobotę 222 tysiące szczepionek Moderny. Co do szczepionek AstraZeneca czekamy na potwierdzenie - informował szef RARS, cytowany przez tvn24.pl

Szczepionki (zdjęcie ilustracyjne)Niemieccy eksperci: Szczepienia krzyżowe są skuteczniejsze

Na pytanie o to, gdzie przechowywane są szczepionki, które nie zostaną wykorzystane, Kuczmierowski poinformował, że w magazynie centralnym, który znajduje się Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. - Szykujemy się na ciężką jesień - przekazał. 

Nagły wzrost utylizacji szczepionek. Szef RARS: Problem z aktualizacją danych

Jeszcze w czwartek na rządowej stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia informowano, że od momentu rozpoczęcia w Polsce Narodowego Programu Szczepień zutylizowanych zostało 29 956 dawek szczepionek przeciw COVID-19. W sobotę w raporcie szczepień widzimy już jednak 48 526 zutylizowanych dawek. Na wykresie liczby wykonanych szczepień w ujęciu dziennym widać z kolei wyraźną tendencję spadkową. 

Szef RARS poinformował PAP, że w ostatnich tygodniach zwiększył się wzrost utylizacji szczepionek. - To był problem z aktualizacją danych - wyjaśniał, dodając, że wprowadzane są nowe mechanizmy, które mają na celu zapewnienie jak najmniejszej liczby utylizacji. 

Szczepienia przeciw COVID-19. Rząd prosi Kościół o pomoc

Zmniejszenie zainteresowania szczepionkami może wskazywać na to, że w przyszłości możemy spodziewać się dalszej tendencji wzrostowej w kwestii utylizacji preparatów. W odpowiedzi na tę sytuację rząd regularnie wprowadza kolejne udogodnienia, które mają zachęcić Polaków do przyjmowania preparatu. 

Jedną z takich opcji jest możliwość przyjęcia drugiej dawki szczepionki w dowolnym punkcie szczepień w Polsce (dotychczas drugą dawkę można było przyjąć wyłącznie w tym samym punkcie, w którym otrzymaliśmy pierwszą). Przedstawiciele rządu argumentowali, że zmiana ta ma związek z mobilnością podczas wyjazdów wakacyjnych. 

Szczepienia. Adam Niedzielski apeluje do Kościoła. Szczepienia. Adam Niedzielski apeluje do Kościoła. "Chcemy poprosić o pomoc"

- Myślę, że to będzie istotne zwłaszcza w okresie wakacyjnym, od 1 lipca takiego problemu już nie będzie. Każdy, kto zaszczepił się pierwszą dawką, będzie mógł znaleźć sobie termin w dowolnym, innym punkcie i tam zaszczepić się drugą dawką - mówił w czwartek pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski wydał prośbę o pomoc w promocji szczepień do Kościoła. Podczas konferencji prasowej szef resortu zaznaczył, że potrzebny jest "nowy impuls". - Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc - mówił minister. 

Polacy są szczepieni przeciw COVID-19 preparatami czterech koncernów: Pfizer/BionTech, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson & Johnson. Ostatnia z wymienionych szczepionek to preparat jednodawkowy, natomiast pozostałe wymagają przyjęcia dwóch dawek. Szczepionką firm Pfizer/BionTech oprócz osób pełnoletnich szczepione są również te w wieku 16-18 lat, a od 7 czerwca także młodsi - w wieku od 12 do 15 lat. 

Więcej o: