Naukowcy: zbliża się kolejna katastrofa, to syndrom "długiego COVID-19", który dotknie miliony

Naukowcy badający, co dzieje się z ludźmi po przejściu COVID-19, odkryli, że pewna liczba chorych "doświadcza czegoś gorszego - rozciągniętego w czasie, wyniszczającego syndromu znanego jako 'długi COVID" - informuje australijski portal News.com.

Nowe badanie sugeruje, że następna "katastrofa zdrowotna" dotknie miliony ludzi cierpiących na ten syndrom, który może być odrzucany przez środowisko lekarskie. I chociaż dokładne liczby są trudne do określenia, nowe badanie zakłada, że w samych Stanach Zjednoczonych może być "15 milionów przypadków 'długiego COVID-u' wynikających z tej pandemii".

Zobacz wideo Czy kobiety w ciąży i karmiące powinny się zaszczepić?

Naukowcy: "Długi COVID" rzuci cień na nasz system opieki zdrowotnej i ożywienie gospodarcze

Amerykańskie czasopismo naukowe "New England Journal of Medicine" opublikowało w środę artykuł pt. "W obliczu naszej kolejnej narodowej katastrofy zdrowotnej - długodystansowego COVID". Jego autorzy dr Steven Phillips i dr Michelle Williams napisali, że "'długi COVID' prawdopodobnie rzuci cień na nasz system opieki zdrowotnej i ożywienie gospodarcze". "Chociaż dane wciąż się pojawiają, średni wiek pacjentów z 'długim COVID-em' wynosi ok. 40 lat, co oznacza, że większość jest w najlepszych latach pracy" - napisali.

"Nikt nie wie, jaki będzie przebieg 'długiego COVID-u", ani jaki odsetek pacjentów wyzdrowieje lub będzie mieć długotrwałe objawy. To frustrująco kłopotliwy stan" - wskazali. - Ale biorąc pod uwagę enigmatyczną historię 'nowych' zespołów poinfekcyjnych, pojawienie się "długiego COVID-u' nie powinno być zaskakujące".

Szpital covidowy (zdjęcie ilustracyjne) Niemcy. Wariant Delta w tym tygodniu może odpowiadać za połowę zakażeń

Badacze zwracają uwagę, że jeśli brać pod uwagę doświadczenia z przeszłości, to wielu członków społeczności medycznej będzie nie dowierzało, marginalizowało i odrzucało ów nowy syndrom. "Taka reakcja sprawi, że pacjenci poczują się niezrozumiani, pokrzywdzeni i niezadowoleni" - akcentują naukowcy.

Z powodu braku wsparcia ze strony środowiska medycznego pacjenci z "długim Covidem" i aktywiści utworzyli już internetowe grupy wsparcia. Jedna z takich organizacji, Body Politic COVID-19 Support Group, przyciągnęła ponad 25 tys. członków - podaje News.com.

Profesor nadzwyczajna zdrowia ludności na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney, Bette Liu, przeprowadziła obszerne badanie prawie każdego pacjenta z koronawirusem w tym stanie. Odkryła, że 80 proc. osób wyzdrowiało w ciągu miesiąca, a 95 proc. do trzech miesięcy po zakażeniu. Pozostałe 5 proc. nadal odczuwało objawy nawet przez trzy miesiące po początkowej diagnozie.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Pandemia koronawirusa. Laboratorium Diagnostyki w Instytucie Genetyki Człowieka PAN - testy na obecność zakażenia COVID-19. Poznań, 14 października 2020 Francja. Epidemiolog: Można spodziewać się czwartej, a nawet piątej i szóstej fali epidemii

Więcej o: