Drugą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi od czwartku można przyjąć w dowolnym punkcie szczepień

- Drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 można przyjąć od 1 lipca w dowolnej placówce, niezależnie od tego, gdzie podano pierwszą dawkę - przekazało PAP Centrum e-Zdrowia. To ułatwienie dla wybierających się np. na urlop. Wcześniej na drugą dawkę umawiano w tej samej placówce.

CeZ w aplikacji e-Rejestracja, czyli systemie, w którym umawiane są wizyty na szczepienie, udostępniło od 1 lipca możliwość zapisywania pacjentów na drugą dawkę w dowolnym punkcie szczepień.

Zobacz wideo Od 1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych

Od czwartku możliwość szczepienia się przeciw COVID-19 w dowolnym punkcie w całym kraju

- Od 1 lipca pacjenci mogą zaszczepić się drugą dawką w dowolnym punkcie szczepień, niezależnie od tego, w którym punkcie szczepień w Polsce przyjęli pierwszą dawkę - podało Centrum e-Zdrowia.

- Funkcjonalność ta od 1 lipca dostępna jest dla pacjentów z poziomu infolinii 989 oraz na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w serwisie www.pacjent.gov.pl - zaznaczyło CeZ.

Wyjaśniono też, jak wygląda to od strony praktycznej. Wystarczy na przykład, że pacjent zadzwoni na infolinię i jeśli ma umówioną wizytę na drugą dawkę, przepisze ją na wizytę w dowolnym punkcie w Polsce. Jeżeli natomiast nie ma umówionej, bo ją na przykład wcześniej anulował, to konsultant pomoże ją jeszcze raz umówić.

Pacjent może to również zrobić poprzez stronę www.pacjent.gov.pl. Tam loguje się na Internetowe Konto Pacjenta. Następnie zmienia umówioną wizytę na wizytę w wybranym przez siebie punkcie albo umawia sobie szczepienie na drugą dawkę w dowolnym punkcie w całym kraju, jeśli z jakiegoś powodu nie został umówiony wcześniej.

- Oczywiście ta dowolność wyboru punktu ogranicza się do wystawionych przez dany punkt wolnych slotów zewnętrznych na drugą dawkę [miejsca zaznaczone w tygodniu, w których można się zapisać konkretnego dnia i o konkretnej godzinie - PAP]. Jeśli punkt nie wystawi slotów na drugą dawkę, to pacjent się nie umówi, ponieważ ich na Internetowym Koncie Pacjenta nie zobaczy - zaznaczyło CeZ.

Szczepienia przeciw COVID-19 w wakacje w dowolnym punkcie

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił w czwartek, że takie rozwiązanie nie wymaga żadnych szczególnych regulacji. Wyjaśnił, że każda osoba w miejscu swojego wypoczynku może zgłosić się do przychodni i jeśli będą tam dostępne wolne dawki i terminy, to zostanie zaszczepiona, bez względu czy to będzie pierwsza, czy druga dawka.

Autorka: Klaudia Torchała / PAP

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: