Dworczyk: W tej chwili 54 proc. dorosłych Polaków jest zaszczepionych pierwszą dawką lub zarejestrowanych

- W tej chwili mamy 54 proc. dorosłych Polaków albo zaszczepionych przeciwko COVID-19 pierwszą dawką albo zarejestrowanych na szczepienie, które odbędzie się w najbliższych dniach - poinformował pełnomocnik rządu ds. programu szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa pełnomocnika rządu ds. programu szczepień i szef KPRM Michała Dworczyka oraz prof. Andrzeja Horbana.

Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?

Dworczyk: 54 proc. dorosłych Polaków jest zaszczepionych lub zarejestrowanych na szczepienie

- Obecnie 54 proc. dorosłych Polaków jest zaszczepionych przeciwko COVID-19 pierwszą dawką albo zarejestrowanych w systemie - podał w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Ponadto - jak poinformował minister Dworczyk w grupie wiekowej 70+ ponad 77 proc. osób jest zarejestrowanych na szczepienie bądź już zaszczepionych. W grupie 60+ jest to 67 proc. Polaków spośród wszystkich osób z tej grupy. Dworczyk dodał, że w coraz młodszych grupach wiekowych spada odsetek zarejestrowanych lub zaszczepionych już Polaków. 

Ruszyła loteria szczepionkowa. Dworczyk: Ponad 370 osób wygrało w sumie 100 tys. złotych

W czwartek ruszyła loteria szczepionkowa. Podczas konferencji Michał Dworczyk poinformował, że w startującej 1 lipca  loterii wygrało już 370 osób. Tym samym rozdysponowano około 100 tys. złotych.

Pełnomocnik rządu podał też, że w tym tygodniu niemal milion dawek szczepionek przeciw COVID-19 nie zostało rozdysponowanych do punktów szczepień, ponieważ te zrezygnowały z ich przyjęcia. Jak wyjaśnił minister "nie ma zainteresowanych osób". 

- Największym wyzwaniem jest przekonywanie Polaków. Cieszymy się, że 75 proc. z nich pozytywnie ocenia realizację Narodowego Programu Szczepień - zapewnił Dworczyk. 

Autor: Mateusz Roszak / PAP

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: