Konferencja ws. szczepień. Horban: Wariant Delta transmituje się dwa razy łatwiej. Zacznie u nas dominować

- Spada dynamika rejestracji. Odnotowaliśmy tydzień do tygodnia spadek o 30 proc. W tym tygodniu blisko milion dawek szczepionki nie pojechały do punktów, bo punkty zrezygnowały - powiedział Michał Dworczyk na konferencji dot. szczepień. Prof. Andrzej Horban podkreślił natomiast, że wariant Delta koronawirusa będzie dominował także w Polsce.

W czwartkowej konferencji w kancelarii premiera udział wzięli szef KPRM Michał Dworczyk, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski i główny doradca premiera ds. COVID-19 Andrzej Horban. 

Zobacz wideo Czy kobiety w ciąży i karmiące powinny się zaszczepić?

Michał Dworczyk: Spada dynamika rejestracji

Dworczyk na wstępie poinformował, że ponad 50 proc. dorosłych Polaków zostało zaszczepionych pierwszą dawką lub zarejestrowało się na szczepienie. - Spada dynamika rejestracji. Odnotowaliśmy tydzień do tygodnia spadek o 30 proc. W zeszłym tygodniu to było 49 tys. osób dziennie, które się rejestrowały. W tym tygodniu blisko milion dawek szczepionki nie pojechały do punktów, bo punkty zrezygnowały - powiedział Dworczyk. - To niepokojące zjawisko - dodał.

Loteria szczepionkowa (zdjęcie ilustracyjne)Loteria szczepionkowa wystartowała. Jakie są warunki udziału w loterii?

Jak podkreślił, "największym wyzwaniem jest przekonywanie Polaków do szczepień". 

W trakcie konferencji zaprezentowano spot, reklamujący loterię dla osób zaszczepionych. Dworczyk przypomniał, że loteria rozpoczęła się 1 lipca o północy

- Wprowadziliśmy uelastycznienie dla firm, w których można się szczepić - powiedział. - Do tej pory zgłosiło się ponad 780 firm - 900 tys. pracowników. Przypominamy, że od połowy czerwca nie ma ograniczeń i każda firma bez względu na wielkość może zgłosić chęć zaszczepienia pracowników i członków rodzin - dodał. 

Michał Kuczmierowski, szef RARS, przypomniał, że od czwartku drugą dawkę można przyjąć w jakimkolwiek punkcie, co uelastyczni program szczepień. - Punkty szczepień będą miały możliwość zamawiania dawek niezależnie od harmonogramu szczepień, będą mogły zamawiać niemal z dnia na dzień - powiedział. Kuczmierowski podkreślił, że rząd przygotowuje się na kolejną falę koronawirusa i "różne scenariusze". 

Szpital we Wrocławiu podczas epidemii koronawirusaProf. Pyrć: Nowe warianty koronawirusa próbują przełamać naszą odporność

"Wariant Delta zacznie powolutku dominować"

Prof. Andrzej Horban przypomniał, że "wirus ewoluuje". - Wirus wie, że musi się spieszyć - powiedział. Jak dodał, niektóre warianty charakteryzują się łatwiejszą transmisją. - Pierwszym takim dominantem był tzw. wariant brytyjski. W tej chwili mamy do czynienia z następnym pokoleniem, jakim jest wariant Delta. Przyjmuje się, że transmituje się on 2-2,5 razy łatwiej - podkreślił doradca premiera ds. COVID-19. - W tej chwili to zakażenie zaczyna się szerzyć coraz bliżej nas. W Wielkiej Brytanii, gdzie już powoli zaczyna dominować albo zacznie dominować. Jest też niektórych krajach Europy południowej, jest też u nas i ponad wszelką wątpliwość ten wariant zacznie powolutku dominować - powiedział Horban.

Michał Dworczyk powiedział, że rząd nie planuje "na ten moment wprowadzenia odpłatności za szczepienia". - Podkreślam, że mówimy o perspektywie najbliższego kwartału - powiedział. Jak dodał, nie ma też decyzji ws. podawania trzeciej dawki szczepionki. 

Więcej o: