Loteria szczepionkowa wystartowała. Jakie są warunki udziału? Co można wygrać?

Od czwartku startuje Loteria Narodowego Programu Szczepień, stworzona wspólnie przez Ministerstwo Zdrowia i Totalizator Sportowy. Ma na celu zachęcenie Polaków do udziału w szczepieniach przeciw koronawirusowi. Co można wygrać w loterii szczepionkowej? Jakie są warunki udziału?

Loteria szczepionkowa jest realizowana przez Totalizator Sportowy przy wsparciu spółek Skarbu Państwa. Startująca w czwartek loteria, zakończy się 30 września br. i obejmie całą Polskę. Jak podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski "każda metoda zwiększająca liczbę szczepień jest bezcenna". 

Zobacz wideo Na czym będzie polegała loteria narodowa? "Będą cztery szanse"

Loteria szczepionkowa. Jakie są warunki uczestnictwa?

Kto może wziąć udział w loterii szczepionkowej? Według zasad podanych przez Ministerstwo Zdrowia uczestniczy loterii muszą być pełnoletni oraz przejść pełną procedurę szczepienia. Co to oznacza? Uczestniczyć w Loterii Narodowego Programu Szczepień może każdy, kto jest zaszczepiony dwiema dawkami szczepionek lub preparatem jednodawkowym Johnson & Johnson. Osoby, które się zarejestrują, muszą wyrazić zgodę na udział w loterii do 30 września.

Jak zarejestrować się do loterii szczepionkowej? 

Co zrobić, by przystąpić do narodowej loterii szczepionkowej? Zasady są bardzo proste: 

  1. Należy zarejestrować się do 30 września 2021 r. na stronie www.pacjent.gov.pl lub zadzwonić pod bezpłatny numer Narodowego Programu Szczepień - 989.
  2. Drugim krokiem jest aktualizacja numeru telefonu, m.in. za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. To właśnie na nasz numer otrzymamy wiadomość SMS w przypadku wygranej w loterii szczepionkowej. 
  3. Aby wziąć udział w loterii, należy być w pełni zaszczepionym. Zaszczepić trzeba się nie później niż do 30 września 2021 r. drugą dawką preparatu przeciw COVID-19 lub szczepionką jednodawkową.
  4. Jeśli jesteś już zaszczepiony dwiema dawkami - wystarczy wyrazić zgodę na udział w Loterii Narodowego Programu Szczepień.
  5. Udział w losowaniu tygodniowym, miesięcznym oraz finałowym zależy od daty potwierdzonego szczepienia w systemie P1 e-Zdrowie. Zarejestruj szczepienie nie później niż do 4 października 2021 r.

Loteria szczepionkowa wystartowała. Jakie nagrody są do zdobycia?

Biorąc udział w loterii szczepionkowej każdy ma cztery szansę na wygraną - natychmiastową, tygodniową, miesięczną oraz finałową. 

  • Nagroda natychmiastowa - co 2000. osoba wygrywa 500 zł nagrody (łącznie do zdobycia jest 13 000 takich nagród), a co 500. osoba zdobywa 200 zł (nagroda będzie rozdana 39 000 razy).
  • Nagroda tygodniowa - w trakcie loterii szczepionkowej odbędzie się 12 losowań tygodniowych, w których do zdobycia jest co tydzień 60 hulajnóg elektrycznych Segway oraz pięć razy po 50 000 zł.
  • Nagroda miesięczna - podczas loterii szczepionkowej trzy raz odbędzie się losowanie nagrody miesięcznej. W niej do zdobycia jest w jednym miesiącu dwa razy po 100 000 zł oraz dwie Toyoty Corolle. 
  • Nagroda finałowa - w wielkim losowaniu finałowym loterii szczepionkowej można wygrać dwa razy po 1 000 000 złotych oraz dwie Toyoty C-HR.

Wygrana w loterii szczepionkowej. Skąd zdobyć informacje o ewentualnej wygranej?

Jak informuje gov.pl, laureaci nagród natychmiastowych zostaną poinformowani o wygrane w ciągu 5 dni kalendarzowych od momentu spełnienia ministerialnych warunków, czyli: rejestracji w loterii, szczepienia i zarejestrowania szczepienia w systemie P1 e-Zdrowie przez SMS wysyłany z numeru oznaczonego jako „Loteria" na numer telefonu podany podczas rejestracji.

Co z kolejnymi wygranymi? W przypadku nagród tygodniowych, miesięcznych i finałowych loterii szczepionkowej, laureaci zostaną poinformowani w ciągu dwóch dni kalendarzowych od dnia następnego po losowaniu. Na wskazany w rejestracji numer telefonu zostanie przesłana wiadomość SMS z numeru oznaczonego jako "Loteria". 

Jeśli dostaniemy SMS z informacją o wygranej, wraz z nim udostępniony zostanie link do formularza elektronicznego, który należy wypełnić oraz przesłać w ciągu 10 dni kalendarzowych od dnia następnego po otrzymaniu informacji o wygranej w loterii. 

Jak zastrzega gov.pl, wszystkie nagrody w loterii szczepionkowej zostaną dostarczone do 31 stycznia 2022 r. Sama loteria trwa do 30 września 2021 r.

Więcej o: