Wiceminister Kraska o wariancie Delta w Polsce: "zakaźność jest niepokojąca". Podał nowe liczby

- W Polsce mamy obecnie ok. 100 przypadków mutacji delta; jej zakaźność jest niepokojąca, bo to prawie 40-60 proc. więcej niż w przypadku poprzedniej mutacji - powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W czwartkowej rozmowie na antenie TVP1 wiceminister zdrowia podkreślił, że zgodnie z przewidywaniami koronawirus mutuje, a nowa mutacja delta "naturalnie jest bardziej zakaźna niż poprzednik". 

Zobacz wideo Kiedy będą dostępne szczepienia w aptekach, galeriach handlowych? Czym będzie można się tam zaszczepić?

Wariant Delta w Polsce. Wiceminister Kraska podał nowe dane

Pytany, czy wywoływana przez nią choroba nie ma łagodniejszego przebiegu, Kraska odparł, że zgodnie z badaniami naukowców jest to raczej porównywalne. - Aczkolwiek ta zakaźność jest niepokojąca, bo to prawie 40-60 proc. więcej niż poprzedni wirus - powiedział. Kraska poinformował jednocześnie, że obecnie w Polsce jest ok. 100 przypadków mutacji Delta.

Staramy się każde ognisko lokalizować (...) Musimy działać prewencyjnie. Każda metoda - także ta kwarantanna dla osób, które nie są zaszczepione, a przyjeżdżają z zagranicy - jest dobrą metodą, aby uchronić się przed dużą infekcją tej mutacji

- podkreślił wiceminister.

*

(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ dki/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: