Portugalia. Nawet zaszczepieni muszą odbyć kwarantannę po kontakcie z chorym na COVID-19

W Portugalii nawet osoby, które zakończyły proces szczepień przeciwko koronawirusowi, muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie, jeśli miały kontakt z chorym na COVID-19 - ogłosiła w środę Generalna Dyrekcja ds. Zdrowia (DGS), podlegająca rządowi.

Wchodząca w skład portugalskiego ministerstwa zdrowia Generalna Dyrekcja ds. Zdrowia (DGS) napisała w komunikacie, że obowiązek kwarantanny dotyczy "w równym stopniu" osób, które przeszły pełen proces szczepień, jak i tych obywateli, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni.

Zobacz wideo Szczepionka Janssen przeciwko COVID-19 została publicznie zatwierdzona do użytku międzynarodowego [ENG]

Portugalia. Osoby, które są w pełni zaszczepione w po kontakcie z chorym będą musiały pójść na kwarantannę

Resort zdrowia w Portugalii podał też, iż w 10-milionowym kraju do szczepień wykorzystano już ponad 8 milionów dawek preparatów przeciwko COVID-19, a proces pełnego wyszczepienia zakończyło 3,5 miliona osób.

Z informacji służb medycznych wynika, że pomiędzy wtorkiem a środą nastąpił w kraju największy od lutego dobowy przyrost liczby zakażeń koronawirusem - odnotowano 2362 infekcje. Podczas ostatnich 24 godzin zmarły cztery osoby chore na COVID-19.

Również w środę rząd Portugalii opublikował w dzienniku ustaw rozporządzenie przewidujące zwrot każdemu obywatelowi pełnego kosztu wykonanych w ciągu miesiąca testów antygenowych - maksymalnie czterech.

Z Lizbony Marcin Zatyka / PAP

*****

Rośnie liczba zakażonych w aglomeracji Lizbony

Jak podawaliśmy pod koniec czerwca na Gazeta.pl, rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Wszystkiemu winny jest wariant Delta. Z szacunków państwowego instytutu zdrowia im. Ricardo Jorge'a wynika, że nowa mutacja jest już odpowiedzialna za ponad połowę zakażeń koronawirusem w kraju.

Najwięcej infekcji jest w Lizbonie i okolicach - ponad 70 proc. wszystkich zakażonych koronawirusem, jest zainfekowanych wariantem Delta. Szybko zmniejsza się też liczba miejsc w szpitalach dla osób leczących się na COVID-19 w regionie Lizbony i Doliny Tagu. Liczba zajętych tam łóżek przekracza już 86 proc.

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: