Chorwacja na wakacje. Uwaga: nagła zmiana przepisów dla turystów od 1 lipca

Chorwacja jest wakacyjnym kierunkiem uwielbianym przez Polaków. Piękne krajobrazy, interesujące zabytki i stosunkowo tani pobyt, to wszystko to, czego oczekują turyści. Wprowadzone zostały jednak zmiany dotyczące wjazdu do tego kraju. Od 1 lipca ci, którzy chcą wjechać do Chorwacji, zobowiązani są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu Covid potwierdzającego szczepienia, negatywny wynik testu lub ozdrowienie.

Zmiana jest dużą niespodzianką dla turystów, ponieważ kilka tygodni temu, władze kraju zniosły obowiązek testu przy wjeździe. Teraz, by do niego wjechać, należy przedstawić "paszport covidowy".

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Chorwacja na wakacje 2021. Zmiany dotyczące przekroczenia granicy

Zgodnie z decyzją Państwowego Sztabu Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji z dnia 30 czerwca 2021 r. od 1 lipca 2021 r. osoby, które chcą przekroczyć granice, obowiązują ważne zmiany. Co za tym idzie, osoby, które chcą wjechać na teren Republiki Chorwacji, zobowiązane są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu COVID wydawanego na podstawie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 potwierdzające szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie.

Certyfikaty, nazywane potocznie "paszportami covidowymi"  można pobrać między innymi z indywidualnego konta na stronie Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

Wakacje w Chorwacji. Czy można wjechać do Chorwacji bez paszportu covidowego?

Osoby, które nie posiadają Unijnego Certyfikatu COVID, mogą przekroczyć granicę Chorwacji pod warunkiem spełnienia jednego z poniższych kryteriów:

  • Za okazaniem negatywnego wyniku testu PCR - nie starszego niż 72 h lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie starszego niż 48 h.
  • Osoby zaszczepione pierwszą dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V) mogą przekroczyć granicę Chorwacji w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. W przypadku szczepionki AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.
  • Osoby z potwierdzeniem przejścia COVID-19 i zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby COVID-19, a szczepienie odbyło się na mniej niż 210 dni przed przekroczeniem granicy. Potrzebne jest posiadanie potwierdzeń przechorowana COVID-19 i szczepienia.
  • Osoby wyleczone z COVID-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy (tzw. ozdrowieńcy) po okazaniu potwierdzenia od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego (testy wykonane maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy).
  • Dzieci do ukończenia 12 roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązku testu.

Osoby, które będą próbowały przekroczyć granicę Chorwacji, jednocześnie nie spełniając żadnego z powyższych kryteriów, zostaną automatycznie skierowane przez  Policję Graniczną na kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie tego kraju. Osoby, które nie wykonają testu lub nie otrzymają negatywnego wyniku testu, muszą odbyć 10-dniową kwarantannę.

Więcej o: