Premier Mateusz Morawiecki: Od 1 lipca znosimy limity wizyt do lekarzy specjalistów

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział zniesienie limitów do lekarzy specjalistów od 1 lipca 2021 r. do końca roku. We wspólnym z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim wystąpieniu ogłosił m.in. zwiększenie nacisku na profilaktykę prozdrowotną Polaków.

We wtorek, 29 czerwca odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Morawieckiego i szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego. Poruszono też kwestię przygotowań do ewentualnej czwartej fali pandemii. 

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Mateusz Morawiecki zapowiada powszechny dostęp do usług medycznych

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas konferencji zniesienie limitów do specjalistów. - To będzie standard, który wdrażamy. Będziemy starali się rozładowywać kolejki, skracać te kolejki przede wszystkim, to mogę na początek przynajmniej obiecać - stwierdził premier. Jedynym ograniczeniem ma być liczba personelu przyjmującego w przychodni lub szpitalu, a nie odgórnie narzucone limity.

Morawiecki stwierdził też, że "świat po COVID-19 będzie inny niż wcześniej".

- Wprowadzamy bez limitu do specjalisty od 1 lipca i będziemy starali się skracać kolejki do specjalistów. Drugi program to powszechnych dostęp do "Profilaktyka 40 Plus", to program wyznaczający kierunek usług publicznych, do którego dążymy - zapowiedział Morawiecki.

Zniesienie limitów przyjęć do specjalistów to jeden z pięciu punktów, które zapowiedział minister Adam Niedzielski w ramach programu odbudowy zdrowia Polaków po pandemii koronawirusa. Jak podał szef resortu zdrowia, do pozostałych rozwiązań zaliczane są:

  • Krajowa Sieć Onkologiczna,
  • Krajowa Sieć Kardiologiczna,
  • Opieka i rehabilitacja pocovidowa,
  • Program profilaktyki dla osób 40 plus.

Szczepienia w Polsce. Morawiecki: Cały czas współczynnik zaszczepienia jest niewystarczający

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, obecnie w Polsce wykonano 28 601 320 szczepień przeciw COVID-19. Pierwszą dawką zaszczepiono już 16 716 871 Polaków. Za w pełni zaszczepionych (czyli za osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 lub zostały zaszczepione jednodawkowym preparatem) uznaje się 12 810 211 obywateli.

- Cały czas współczynnik zaszczepienia jest niewystarczający. Bardzo proszę zdawać sobie sprawę, że nie wygraliśmy jeszcze tej walki i musimy skłonić jak największą liczbę rodaków, by się zaszczepili - dodał Morawiecki. Premier stwierdził również, że "szczepienie stosujemy jako środek zaradczy", który pomoże uchronić nas przed kolejną falą pandemii. 

Więcej o: