Niedzielski: Czwarta fala pandemii możliwa już w sierpniu. Jest deklaracja ws. płacenia za szczepienie

- Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia Plus. Szefa resortu zdrowia zapytano też o ewentualną płatność za szczepienie przeciwko COVID-19.

- Teraz mamy apogeum nasilenia epidemii w Wielkiej Brytanii. U nas ewentualność pojawienia się tej czwartej fali to jest prawdopodobnie druga połowa sierpnia - powiedział Niedzielski w Radiu Plus

Niedzielski: Czwarta fala pandemii może pojawić się w drugiej połowie sierpnia

- Pod tym względem, jeśli ten przejściowy wzrost zachorowań miałby miejsce we wrześniu, to siłą rzeczy maseczki pozostaną obostrzeniem. Musimy przyzwyczaić się do noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych - dodał.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Niedzielski stwierdził też, że ewentualne inne restrykcje, które mogłyby zostać wprowadzone przy wystąpieniu czwartej fali, "prawdopodobnie będą mniejsze, bo pandemia nie będzie już w takim stopniu zaburzała życia społecznego i gospodarczego". O ile oczywiście liczba pozostanie pod kontrolą - zastrzegł. 

Niedzielski: Do końca września szczepienia na pewno będą darmowe

Ministra zdrowia zapytano też o możliwość wprowadzenia odpłatności za wykonanie szczepienia przeciwko COVID-19.

Niedzielski zapewnił na antenie Radia Plus, że do końca września warunki szczepienia nie ulegną zmianie i pozostanie ono darmowe. 

- W tej chwili sama usługa szczepienia - bo mówimy tylko o samej usłudze - kosztuje 60 zł, bo tyle NFZ refunduje przychodniom za każde wykonane szczepienie. Ale podkreślam, że żadna decyzja w tej kwestii jeszcze nie zapadła.

"W ramach rządu rozmawiamy o ewentualnym obowiązku szczepień dla seniorów medyków"

Dopytywany o to, czy w ramach rządu trwa dyskusja na temat ewentualnego wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19, Niedzielski odparł: Tak, rozmawiamy na ten temat, ale tu również żadne decyzje nie zostały podjęte.

- Rozmawiamy o takim scenariuszu, żeby ewentualnym obowiązkiem szczepienia objąć te grupy, które są narażone na szczególnie ciężkie konsekwencje choroby COVID-19. Mowa tu o seniorach, ale również i o medykach. Obowiązkowe szczepienie jest brane pod uwagę przede wszystkim w przypadku pracowników służby zdrowia. Zresztą jest to postulat wysuwany przez to środowisko - mówił Niedzielski.

Więcej o: