W USA mogą wystąpić duże ogniska wariantu Delta. "Zwłaszcza w niewyszczepionych stanach"

Były szef amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) dr Scott Gottlieb ostrzega przed pojawieniem się w USA bardzo dużych ognisk zakażeń wariantem Delta koronawirusa. Jego zdaniem wystąpią one zwłaszcza na obszarach o niskich wskaźnikach szczepień.

Gottlieb w niedzielę w programie telewizji CBS News "Face the Nation" stwierdził, że częstotliwość występowania wariantu Delta będzie miała charakter "hiperregionalny, z pewnymi obszarami w kraju z bardzo dużymi ogniskami".

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Koronawirus. Były szef FDA ostrzega przed dużymi ogniskami wariantu Delta

Za najbardziej narażone uznał tereny z niskimi wskaźnikami szczepień i niskimi wskaźnikami odporności nabytymi po wcześniejszych infekcjach.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zwłaszcza wiele południowych stanów amerykańskich ma wskaźniki szczepień pozostające w tyle za średnią krajową. "Myślę, że gubernatorzy muszą myśleć o tym, jak przygotować zasoby opieki zdrowotnej na obszarach kraju wciąż bardzo podatnych (na zakażenie)" - ocenił były szef FDA.

Jak wynika ze statystyk CDC, przeciwko COVID-19 zaszczepiło się 46,1 proc. całej populacji USA. Jednocześnie Alabama, Arkansas, Luizjana, Missisipi i Wyoming należą do stanów o najniższych wskaźnikach szczepień. Mniej niż 35 proc. ich populacji jest w pełni zaszczepione.

Gubernator Arkansas: Wariant Delta jest dla nas wielkim zmartwieniem

Gubernator Arkansas Asa Hutchinson, gdzie tylko 33,9 proc. mieszkańców jest w pełni zaszczepionych, zachęca mieszkańców do zaszczepienia się i przygotowuje plany awaryjne na wypadek potencjalnego wybuchu epidemii. Liczba hospitalizacji wzrosła tam o 30 proc.

"Wariant Delta jest dla nas wielkim zmartwieniem. Widzimy, że ma on wpływ na wzrost liczby zachorowań i hospitalizacji" - wyjaśnił Hutchinson w CBS.

Wariant Delta uszkadza słuch. Dr Paweł Grzesiowski: Pierwszym objawem zakażenia jest ból gardła (zdjęcie ilustracyjne)Nowy objaw wariantu Delta. Koronawirus może uszkodzić słuch

Wysoką niechęć do szczepionek przypisał teoriom spiskowym. Odniósł się m.in. do przerwy w szczepieniach preparatami firmy Johnson & Johnson, a także do osób, które z natury nie wierzą w zagrożenie wirusem.

Wariant Delta, po raz pierwszy odkryty w Indiach, został w Ameryce wykryty już w 49 stanach i Waszyngtonie. Jest najłatwiej przenoszony i może wywołać poważniejsze choroby niż inne warianty koronawirusa.

Jak podkreśliła stacja radiowa WTOP News obejmująca Waszyngton oraz część stanów Wirginia i Maryland, krajowy wskaźnik szczepień w USA jest daleki od 70 do 85 proc. niezbędnych w opinii ekspertów, w tym głównego doradcy medycznego prezydenta Joe Bidena dr. Anthony’ego Fauciego, do uodpornienia się poprzez szczepionkę lub wcześniejsze zakażenie. Ponieważ akcja szczepień słabnie, pojawiają się obawy, że USA nie osiągną tego progu, aby kontrolować rozprzestrzenianie się wirusa.

PAP, autorzy: z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski/ad/kib/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: