Koronawirus. Czego nie robić po szczepieniu? Prof. Joanna Zajkowska tłumaczy

Szczepienie przeciw COVID-19 nie wymaga od przyjmujących dawki specjalnych przygotowań. Według wiedzy lekarskiej nie warto z niego rezygnować z powodu upałów. Co jeszcze warto wiedzieć? - Unikajmy przez jeden, dwa dni wysiłku fizycznego - powiedziała prof. Joanna Zajkowska

Po szczepieniu przeciw COVID-19 zrezygnujemy na jeden do dwóch dni z opalania na plaży, pływania w morzu czy jeziorze oraz intensywnych wycieczek rowerowych - powiedziała PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Szczepienie przeciw COVID-19. Jak zachowywać się po przyjęciu dawki?

Zdaniem ekspertki po szczepieniu przeciw COVID-19 należy zachować zdrowy rozsądek, jak po każdym innym szczepieniu. - Unikajmy przez jeden, dwa dni intensywnego wysiłku fizycznego. Nie rzucajmy się od razu na 30-kilometrową wycieczkę rowerem. Odpuśćmy na chwilę opalanie oraz pływanie w jeziorze czy morzu. Po prostu poleniuchujmy w zaciszu domowych - powiedziała PAP prof. Zajkowska.

Dlaczego? Chodzi o to, aby móc tego samego i następnego dnia zidentyfikować możliwe odczyny poszczepienne. - Gdy zleją się nam one z zakwasami, bądź gorączka z udarem słonecznym, to nie będziemy wiedzieli jak zareagować. Trzeba po prostu na moment stać się bardziej czujnym, aby takie możliwe skutki uboczne szczepienia wyłapać i zareagować np. zbijając temperaturę - dodała lekarka.

- Zawsze jestem zwolenniczką zdrowego rozsądku w naszym życiu. Ten po szczepieniu także jest niezwykle potrzebny - powiedziała prof. Zajkowska.

Szczepienie przeciwko koronawirusowi. Czy po przyjęciu preparatu można pić alkohol? 

Prof. Zajkowska przestrzegła także przed spożywaniem alkoholu po szczepieniu. - Jego picie odwadnia, więc zrezygnujmy z niego po przyjęciu szczepionki. Tylko wyjdzie nam to na zdrowie - stwierdziła lekarka. Wskazane jest za to przyjmowanie innych płynów, w tym picie dużej ilości wody.

Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?

Autor: Tomasz Więcławski / PAP

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: