Niedzielski: Przyjęcie drugiej dawki szczepionki będzie możliwe bez zapisów

- Jeżeli punkt szczepień w danymi dniu dysponuje wolnymi szczepionkami, to szczepienie może być zrealizowane od ręki; nie będzie żadnych zapisów, żadnej biurokracji - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o możliwość przyjmowania drugiej dawki szczepienia przeciw COVID-19 w dowolnym punkcie. Potwierdził też, że Polska przystąpiła do negocjacji ws. zakupu trzeciej dawki szczepionki.

O tym, że od 1 lipca szczepienia drugą dawką przeciw COVID-19 będą odbywały się w dowolnym punkcie, mówił już wcześniej pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Niedzielski: Szczepienie drugą dawką będzie możliwe "od ręki", bez biurokracji

O nowe zasady przyjmowania drugiej dawki na poniedziałkowej konferencji pytany był szef MZ Adam Niedzielski. - Jeżeli ktoś z państwa w trakcie wakacji uda się nad morze lub w inne miejsce, to będzie mógł zorientować się, czy tam w okolicy jest punkt szczepień - o ile przypada mu drugie szczepienie albo pierwsze szczepienie, bo do tego też zachęcamy - mówił.

Jak podkreślił, w takiej sytuacja dana osoba będzie musiała "zadzwonić, odwiedzić punkt i się umówić".

Pracownicy systemu opieki zdrowotnej w dobie pandemii koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne)Ministerstwo Zdrowia: Mamy 52 nowe przypadki i żadnej ofiary śmiertelnej

- Jeżeli punkt dysponuje wolnymi szczepionkami w danym dniu, to może to być zrealizowane od ręki. Nie będzie żadnych zapisów, żadnej biurokracji, to wszystko jest już po stronie centrum informatycznego obsługującego pacjentów i cały proces szczepień będzie załatwiony - powiedział minister.

Koronawirus. Polska przystąpiła do negocjacji ws. zakupu trzeciej dawki szczepionki. Niedzielski potwierdza

W trakcie konferencji Niedzielskiego zapytano również o możliwość podania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. 

Jak tłumaczył szef resortu zdrowia, potrzeba stosowania trzeciej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi wciąż jest przedmiotem badań klinicznych. - Mamy generalnie dwa założenia w takim badaniu - jedno to jest kwestia przedłużenia odporności, tak jakby przypomnienia systemowi immunologicznemu o szczepieniu. Ale jest też druga wersja, która mówi o tym, że ta dawka będzie zmodyfikowana i ukierunkowana np. na nowe mutacje - mówił.

Podkreślił, że badania trwają cały czas, a finalnej odpowiedzi na te pytania jeszcze nie ma. - Ale zabezpieczamy interes Polaków w ten sposób, że przystąpiliśmy do negocjacji, złożyliśmy deklarację Komisji Europejskiej, że chcemy partycypować w tym wspólnym mechanizmie zakupowym i w miarę obserwowania wyników będziemy podejmowali decyzje - powiedział minister.

O tym, że rząd negocjuje dostawy kolejnej dawki szczepionki przeciw COVID-19 informował już w niedzielę "Dziennik Gazeta Prawna". Według informacji gazety, dla Polski zagwarantowane ma być ponad 30 mln dawek.(PAP)

PAP, autorzy: Sonia Otfinowska/sno/krap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Zobacz wideo
Więcej o: