Wielka Brytania. Polacy wezmą udział w testach na szczepionkę przeciwko wariantowi Beta

Brytyjsko szwedzka firma AstraZeneca oraz uniwersytet w Oksfordzie testują szczepionkę przeciwko wariantowi Beta koronawirusa, który po raz pierwszy wykryto w Republice Południowej Afryki. W testach będą uczestniczyli m.in. Polacy.

AFP podała, że do drugiej i trzeciej fazy testów zostanie zrekrutowanych 2250 osób różnych nacji - z Wielkiej Brytanii, RPA, Brazylii i Polski. W szczepionce wykorzystano technologię "wektorową" (adenowirusową), którą stosuje się w szczepionkach przeciwko Covid-19 na całym świecie.

Zobacz wideo Trudny czas restauratorów. "Jest mnóstwo ofert pracy, na które brakuje odpowiedzi"

"Testowanie dawek przypominających istniejące szczepionki oraz te na nowe warianty jest ważne, żeby upewnić się, że jesteśmy dobrze przygotowani do radzenia sobie z pandemią koronawirusa" - powiedział dyrektor uniwersyteckiej Oxford Vaccine Group Andrew Pollard.

Dane z badań klinicznych zostaną przekazane do oceny organom regulującym dostępność szczepionek w trybie przyspieszonego procesu. Jeśli szczepionka zostanie zatwierdzona, będzie pierwszym preparatem, który będzie stosowany przeciwko konkretnemu wariantowi koronawirusa.

W maju rząd brytyjski ogłosił, że rozpoczęto badania kliniczne nad odpowiedzią immunologiczną organizmu na trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 w związku ze wzrostem przypadków zakażeń wariantem Delta koronawirusa. 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: