Koronawirus w Portugalii. Największa liczba zakażeń od lutego. Winny wariant Delta

W Portugalii szybko rośnie liczba zakażonych nowym wariantem koronawirusa Delta. Z szacunków państwowego instytutu zdrowia im. Ricardo Jorge'a wynika, że nowa mutacja jest już odpowiedzialna za ponad połowę zakażeń koronawirusem w kraju.

Infekcje nasilają się szczególnie w aglomeracji Lizbony, gdzie według statystyk władz medycznych Portugalii ponad 70 proc. osób obecnie zainfekowanych SARS-CoV-2 w tym regionie to zakażeni wariantem Delta.

Coraz bardziej niepokojące są też dane dotyczące liczby dobowych infekcji. W piątek zanotowano ich ponad 1604, czyli najwięcej od 19 lutego br. Wprawdzie w sobotę dynamika zachorowań nieco spadała, ale wciąż liczba dziennych zakażeń utrzymywała się powyżej 1560 przypadków.

Zobacz wideo Rynek pracownika powraca z przytupem? "Oferty pracy są, a będzie ich więcej"

Portugalia. Zakaz opuszczania aglomeracji Lizbony

Szybko zmniejsza się też liczba miejsc w szpitalach dla osób leczących się na Covid-19 w regionie Lizbony i Doliny Tagu. Liczba zajętych tam łóżek przekracza już 86 proc.

Z powodu natężenia dynamiki zachorowań na Covid-19 podczas weekendu obowiązuje zakaz opuszczania aglomeracji Lizbony. Wyjątek stanowią osoby, które przeszły już pełen proces szczepień lub w ciągu ostatnich 72 godzin wykonały test, który dał wynik negatywny.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP) 

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: