Bhutan. Król osobiście dogląda walki z COVID-19. Od roku podróżuje po kraju informując o pandemii

Król Bhutanu Jigme Khesar Namgyel Wangchuck od ponad roku wędruje po odległych krańcach swojego kraju. Osobiście dogląda działań powziętych w walce przeciwko pandemii koronawirusa i informuje o niej mieszkańców nawet najodleglejszych wiosek.

Ubrany w tradycyjny bhutański strój gho, z plecakiem i czapką z daszkiem 41-letni monarcha od 14 miesięcy kontynuuje podróż pieszo, na koniu, lub samochodem do odległych wiosek. Król sam kilkakrotnie przechodził kwarantannę w hotelu w stolicy, Thimphu, gdy wracał z kolejnej wyprawy.

Zobacz wideo "Dyplomacja maseczkowa" nie zadziałała, ale wewnątrz Chin też zaczyna się ferment. Co się kryje za Wielkim Murem? [OKO NA ŚWIAT]

Król Buthanu podróżuje po kraju pieszo, konno lub samochodem. Dogląda postępów w walce z pandemią

- Gdy król podróżuje i sam puka do drzwi domów swoich obywateli, by osobiście poinformować ich o pandemii, jego skromne słowa są respektowane i traktowane bardzo poważnie - tłumaczył premier górskiego państwa Lotay Tshering, cytowany przez agencję Reutera.

- Obecność Jego Królewskiej Mości daje o wiele mocniejszy przekaz niż zwykłe publikacje rządowe - dodał premier Buthanu. Efekty wyprawy króla są widoczne - od początku pandemii w kraju wykryto 2006 przypadków zakażenia koronawirusem i tylko jeden zgon związany z COVID-19 - komentuje Reuters.

Buthan. Populacja kraju jest niewielka i "pandemia mogłaby zdziesiątkować naród"

Obawy władz przed niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się wirusa wzmaga bardzo poważna sytuacja sanitarna w sąsiednich Indiach oraz fakt, że populacja królestwa jest nieduża i wynosi niewiele ponad 750 tys. mieszkańców. - Największą obawą naszego króla jest to, że pandemia mogłaby się rozprzestrzenić jak leśny pożar, co mogłoby zdziesiątkować nasz naród - powiedział starszy urzędnik pałacu króla.

Podobnie jak jego poddani, król Buthanu Jigme Khesar Namgyel Wangchuck przyjął dopiero pierwszą dawkę szczepionki. Dotąd udało się zaszczepić 90 proc. populacji kraju jedną dawką preparatu firmy AstraZeneca, ale zapasy zostały zużyte i władze starają się o szybkie zabezpieczenie nowych dostaw. W czerwcu upływa termin podania drugiej dawki.

Bhutan jest krajem buddyjskim położonym w Himalajach oraz sąsiadującym z Indiami i Tybetem. Królestwo stara się chronić przed wpływami z zagranicy i utrzymuje stosunki dyplomatyczne tylko z 54 krajami, wśród których nie ma takich państw, jak Francja, Wielka Brytania, USA, czy Rosja. Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Królestwem Bhutanu 29 listopada 2012 roku. 

Autorzy: ska/ akl/ PAP

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: