Pełne zaszczepienie ważne dopiero 14 dni po przyjęciu drugiej dawki. Polska przechodzi na unijny system

Od soboty pełne zaszczepienie uznawane będzie dopiero 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia. Pełne szczepienie będzie oznaczać, że odczekaliśmy dwa tygodnie po otrzymaniu drugiej dawki lub po przyjęciu jednodawkowego preparatu.

Od 26 czerwca Polska przechodzi na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu.

Zobacz wideo Czy przed szczepieniem przeciwko COVID-19 powinno się odstawić antykoncepcję hormonalną?

Szczepienia w Polsce. Ponad 12 milionów Polaków jest w pełni zaszczepionych

W Polsce wykonano dotąd ponad 27,6 mln szczepień przeciw COVID-19. Ponad 12 mln osób zakończyło już proces szczepienia, czyli otrzymało dwie dawki preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson.

Pełne zaszczepienie na koronawirusa. Polska przechodzi na unijny sposób zdobywania uprawnień

Od soboty pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia, czyli po otrzymaniu drugiej dawki lub zaszczepieniu jednodawkowym preparatem – jest to zgodne z unijnym sposobem nabywania uprawnień o zaszczepieniu.

Informacja o przebytym szczepieniu jest wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Oprócz tego po przyjęciu drugiej dawki wystawiane są kody QR, które można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, wówczas może wziąć z punktu szczepień wydruk potwierdzający, tzw. paszport osoby zaszczepionej. Dokument potwierdza, że osoba jest zaszczepiona i może korzystać z uprawnień, które przysługują osobom zaszczepionym.

Dostępna jest aplikacja "Zaszczepieni", która umożliwia potwierdzenie, że ktoś, kto pokazuje nam kod QR, jest rzeczywiście zaszczepiony. Aplikacja sprawdza ważność i poprawność kodu QR osoby zaszczepionej. Pokazuje też podstawowe dane o jego właścicielu, w tym imiona, pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzin. Dzięki temu można sprawdzić, że jest to kod osoby, która go okazuje. Osoba, która pokazuje do skanowania kod QR, zgadza się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych.

Autorka: Olga Zakolska / PAP

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: