Koronawirus. Siłownie, dyskoteki, hotele. Co się zmienia od soboty? Zmiany w obostrzeniach

26 czerwca zmieniają się limity i obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Mają one obowiązywać już do końca wakacji, choć niewykluczone, że w przypadku pogorszenia się sytuacji w kraju, zostaną skorygowane. Jak prezentują się nowe limity?
Zobacz wideo Na czym będzie polegała loteria narodowa? "Będą cztery szanse"

Od soboty 26 czerwca w życie wchodzą pewne zmiany w zasadach bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa. Jak będą wyglądały nowe obostrzenia i limity?

Lotnisko w czasie pandemii Pierwsza dawka szczepionki za granicą, druga w kraju? "Będzie duży problem"

Nowe obostrzenia. Co zmienia się od 26 czerwca?

W związku z poprawą sytuacji epidemiologicznej i zmniejszoną liczbą zakażeń rząd zdecydował się na kolejne poluzowanie obostrzeń. Tym razem zmiany mają obowiązywać już do końca wakacji. Oczywiście przy założeniu, że sytuacja w kraju nie zacznie się pogarszać. 

Lista zmian wchodzących w życie 26 czerwca:

  • nowe limity w: siłowniach, klubach fitness, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, na targach i konferencjach, na wystawach i w salach zabaw, w kasynach - jedna osoba na 10 metrów kw.;
  • dyskoteki: do 150 osób;
  • świątynie: maksymalne 75 proc. obłożenia;
  • imprezy i spotkania na świeżym powietrzu, w lokalu, w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób;
  • transport: maksymalnie 100 proc. obłożenia, nadal obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa;
  • kina i teatry: maksymalnie 75 proc. obłożenia;
  • hotele: maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi (limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia);
  • restauracje: maksymalnie 75 proc. obłożenia;
  • obiekty sportowe: maksymalnie 50 proc. obłożenia widowni.

Limity te nie dotyczą jednak osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, za które uznaje się osoby, u których minęło co najmniej 14 dni od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki. 

DLOLU Rząd próbuje przekonać do szczepień. Organizuje konkursy

Szczepienia przeciw COVID-19

Najwięcej osób zaszczepionych w Polsce jest aktualnie w grupie wiekowej powyżej 70 roku życia - 77 proc. - Im roczniki młodsze, tym mniej zapisanych lub zaszczepionych - powiedział minister Michał Dworczyk. I tak wśród osób 60-69 lat zaszczepiło się 66 proc. osób, w grupie 50-59 lat - 56 proc., w grupie 40-49 lat - 50 proc., w grupie 30-39 proc. - 38 proc., a w grupie 18-29 lat - 35 proc. 

- To musi nas motywować, żeby przekonywać do szczepień. Apelujemy o rejestrację i szczepienie się. To zadanie dla nas wszystkich. Musimy zintensyfikować wysiłki, by uniknąć kolejnej fali - dodał minister.

Więcej o: