Rząd próbuje przekonać do szczepień. Organizuje konkursy dla najbardziej wyszczepionych gmin

Rząd na wiele sposobów stara się walczyć z koronawirusem. Najlepszą bronią w walce z COVID-19 jest szczepienie, jednak odsetek zaszczepionych Polaków jest wciąż za mały. "Na ostatniej prostej niezbędna jest zbiorowa mobilizacja" - informuje rząd i ogłasza konkursy z nagrodami dla gmin.

Aby zachęcić Polaków do szczepienia, zorganizowano dwa konkursy, na które składa się kilka kategorii. Pierwszy konkurs to Gmina na Medal. W konkursie tym 100 tysięcy złotych wygrywa 500 pierwszych gmin z całego kraju, które osiągną poziom wyszczepienia mieszkańców na poziomie minimum 67 proc.

Zobacz wideo Kiedy będą dostępne szczepienia w aptekach, galeriach handlowych? Czym będzie można się tam zaszczepić?

Konkurs kończy się w momencie uzyskania przez 500 gmin poziomu 67 proc. zaszczepionych mieszkańców lub 31 grudnia 2021 r. (jeżeli mniej niż 500 gmin osiągnie ten pułap).

Rząd chce, by jak najwięcej osób zaszczepiło się przeciwko COVID-19. Konkurs Odporna Gmina

Z kolei Najbardziej Odporna Gmina to konkurs, który podzielono na trzy kategorie według liczby mieszkańców:

  • Małe Gminy, do 30 tys. mieszkańców. Zwyciężą gminy w każdym z byłych 49 województw z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców. Do wygrania jest 1 mln zł;
  • Średnie gminy, 30-100 tys. mieszkańców. Zwyciężą trzy gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców. Do wygrania jest 1 mln zł;
  • Duże gminy, powyżej 100 tys. mieszkańców. Zwycięży gmina z najwyższym odsetkiem zaszczepionych. Do wygrania jest 1 mln zł;
  • Najbardziej odporna gmina w Polsce. W tej kategorii nie liczy się populacja gminy. Gmina z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców w Polsce może otrzymać 2 mln zł.

Aby otrzymać nagrodę, odsetek zaszczepionych mieszkańców nie może być niższy niż 50 proc. Konkurs trwa do 31 października 2021 r. (do wyniku danej gminy będą wliczani mieszkańcy, którzy otrzymają pełny cykl szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 do 31 października 2021 r.).

Nagrody w konkursie organizowanym przez władze, mogą być przeznaczone na dowolny cel związany z przeciwdziałaniem COVID-19. Wygraną można wydać na wszelkie czynności związane z profilaktyką skutków pandemii, w tym społeczno-gospodarczych.

Więcej o: