Premier Włoch Mario Draghi przyjął dwie różne szczepionki przeciw COVID-19

We wtorek rzecznik premiera Włoch, Mario Draghi, poinformował, że szef rządu przyjął drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 pochodzącą od innego producenta niż pierwsza. W zeszłym tygodniu we Włoszech zatwierdzono możliwość przyjmowania preparatów różnych koncernów.

73-letni premier Mario Draghi przyjął pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 z koncernu AstraZeneca pod koniec marca, drugą natomiast z Pfizer/BionTech. Od zeszłego tygodnia we Włoszech możliwe jest przyjmowanie preparatów pochodzących z różnych koncernów. 

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Dlaczego premier Włoch przyjął inne preparat niż przy pierwszej dawce? 

Na początku czerwca Mario Draghi zmienił zalecenia dotyczące przyjmowania szczepionek. Od tej pory podawania preparatów koncernu AstraZeneca nie rekomenduje się w przypadku osób poniżej 60. roku życia. Zaleca się je natomiast osobom starszym, ponieważ u nich znacznie rzadziej dochodzi do ewentualnych zakrzepów. Zgodnie z postanowieniem osoby poniżej 60 lat, które przyjęły już szczepionkę AstraZeneca, otrzymają drugą dawkę Pfizera lub Moderny po ok. 8-12 tygodniach. 

Powodem decyzji miały być doniesienia dotyczące rzadkich rodzajów zakrzepów, które wystąpiły u niektórych zaszczepionych - informuje portal thelocal.it. Dokładniej chodzi o sprawę zmarłej 18-latki zaszczepionej preparatem AstraZeneca, u której doszło do zakrzepicy. Cierpiała ona na chorobę autoimmunologiczną. 

Ryzyko powstania zakrzepicy po przyjęciu szczepionki jest bardzo niski. Lekarze podkreślają, że korzyści znacznie przeważają ewentualny skutek uboczny. 

Dlaczego więc premier Włoch przyjął dawkę firm Pfizer/BionTech, skoro ma 73 lata, a osobom w takim wieku rekomenduje się preparat AstraZeneca? W ubiegłym tygodniu polityk poinformował, że po pierwszej dawce szczepienia w jego organizmie wytworzyło się mało przeciwciał - dowiadujemy się z "The Weekly Mail"

Angela Merkel także przyjęła dwie różne szczepionki

Jak zaznacza portal, we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel również poinformowała, że przyjęła drugą dawkę szczepionki pochodzącą od innego producenta niż pierwsza. Najpierw była to AstraZeneca, a następnie Moderna.

W Niemczech podobnie jak we Włoszech praktykuje się podawanie dwóch różnych szczepionek. Osobom powyżej 60.roku życia podaje się preparat AstraZeneca. 

Podawanie mieszanych szczepionek nie jest rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). 

Więcej o: