Od kiedy kwarantanna dla podróżujących z Wielkiej Brytanii, co z zaszczepionymi? Rozporządzenie wyjaśnia

Podróżujący z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Polski będą musieli odbyć obowiązkową, siedmiodniową kwarantannę. Zwolnić z niej może tylko negatywny wynik testu na koronawirusa. Wszystko po to, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wariantu Delta.

Rozporządzenie o kwarantannie dla podróżujących z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej pojawiło się w Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem, a wchodzi w życie w środę 23 czerwca.

Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?

Kwarantanna po podróży z Wielkiej Brytanii. Zwolnić z niej może negatywny wynik testu

Z kwarantanny ma zwalniać negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany nie wcześniej niż siedem dni po przekroczeniu granicy.

Mieszkańcy Londynu w czasie pandemiiWielka Brytania: wzrost zakażeń wśród młodych i niezaszczepionych

"Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego" - czytamy w rozporządzeniu. Kwarantannie nie będą podlegały osoby w pełni zaszczepione.

 - Podjęte decyzje w sprawie kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii mają zmniejszyć ryzyko transmisji wariantu delta koronawirusa z zagrożonego obszaru oraz zadbać o obywateli naszego kraju i ich bezpieczeństwo - mówił w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej minister Adam Niedzielski.

Koronawirus. Wariant Delta rozlewa się po świecie

Indyjski wariant koronawirusa, nazywany obecnie wirusem Delta, ogarnia powoli cały świat. Według WHO stwierdzono go już w ponad 80 krajach. Najwięcej przypadków odnotowano w Wielkiej Brytanii, Delta dotarła też do Polski.

- Dotychczas mieliśmy 90 przypadków tej mutacji. Mamy o tyle komfort sytuacji, że sanepid może się skoncentrować na wychwytywaniu ognisk i osób zakażonych. Warto dodać, że jeśli mamy do czynienia z mutacją, która jest bardzo niebezpieczna, postępujemy nieco inaczej niż w standardowych przypadkach - wydłużamy izolację i kwarantannę oraz wprowadzamy zwolnienie w obu tych przypadkach dopiero po negatywnym teście PCR - mówił "Faktowi" Adam Niedzielski.

Wariant Delta jest znacznie bardziej zaraźliwy od innych mutacji, ma też nieco inny przebieg. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła uwagę na to, że u osób zakażonych wariantem Delta praktycznie nie obserwuje się utraty węchu czy smaku. Dominują takie objawy jak ból brzucha, mdłości i wymioty, utrata apetytu i ból stawów, natomiast w początkowej fazie choroby nie musi pojawiać się gorączka ani kaszel.

- Jeśli zaatakuje wirus Delta, mogą wrócić obostrzenia - powiedział w rozmowie z "Faktem" minister zdrowia.

Zobacz wideo Nieoczywiste korzyści płynące z bankowości internetowej

Emerytury i Polski Ład - to temat, który czytelnicy Gazeta.pl wybrali w głosowaniu jako pierwszy do omówienia w naszym nowym programie - Q&A. Teraz czas na zadawanie pytań. Co zmieni się w emeryturach, kto zyska, a kto może stracić, czy warto pracować jak najdłużej - przesyłajcie swoje pytania na adres: next.redakcja@agora.pl. Zadamy je ekspertowi w programie na żywo - w najbliższy czwartek o 12:00.

Klocki LEGO - zdjęcie ilustracyjneWlk. Brytania. Gdy mały chłopiec dostał Lego z kokainą, przemyt wyszedł na jaw

Więcej o: