Nowe badania ws. Delty. Szczepionki Pfizera i AstryZeneki w ponad 90 proc. zapobiegają hospitalizacji

Badania potwierdzają, że szczepionki firm Pfizer i AstraZeneca w ponad 90 proc. zapobiegają hospitalizacji z powodu indyjskiego wariantu koronawirusa - Delty. "Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy w walce z COVID-19" - przypomina Grzegorz Cessak.

Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, udostępnił na Twitterze badania dotyczące skuteczności preparatów dwóch firm. Jak pokazują dane, szczepionka Pfizera i BioNTech zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu Delta w 96 proc., a AstryZeneki w 92 proc.

Analiza objęła 14 019 przypadków zakażenia wariantem indyjskim - 166 z nich było hospitalizowanych - w okresie od 12 kwietnia do 4 czerwca.

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Szczepienia zapobiegają zgonom

Inne badanie wskazuje, że program szczepień przeciw COVID-19 do 30 maja zapobiegł 14 tys. zgonom i około 42 tys. hospitalizacjom osób starszych w samej Anglii.

W Polsce szczepienia wykonywane są preparatami firm Pfizer i BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson&Johnson. Ta ostatnia szczepionka jest jednodawkowa. Do tej pory w kraju wykonano 26 665 528 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 11 337 728 osób.

Więcej o: