Rzecznik resortu zdrowia: W Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta

Dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia. Wojciech Andrusiewicz ocenił, że nie jest to znacząca transmisja i obecnie mamy ten wariant koronawirusa pod kontrolą. - Ale to nie znaczy, że on się nie może rozwinąć - dodał.
Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?

We wtorek Wojciech Andrusiewicz na antenie TVN24 poinformował, że dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta.

- Przypomnę, że pierwszy przypadek potwierdzony w Polsce to było mniej więcej półtora miesiąca temu i od tego czasu przez 45 dni mamy 90 przypadków - to nie jest znacząca transmisja - ocenił. Powiedział, że są to np. ogniska zakażeń, które się tworzą wśród współpracowników.

Szczepionka przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Kuba. Państwowa firma ogłasza, że opracowała szczepionkę przeciwko COVID-19

Mobilność największym zagrożeniem

Zdaniem rzecznika "mamy ten wariant obecnie pod kontrolą, ale to nie znaczy, że on się nie może rozwinąć".

"Dzisiaj największym zagrożeniem dla Polski nie jest mobilność obywateli. Bo jeżeli obserwujemy tę mobilność, która cały czas rośnie i będzie rosła z powodu wakacji, to ona nie powoduje w tej chwili wzrostu zakażeń, bo jak widzimy, te zakażenia spadają. Największym zagrożeniem dla Polski są mutacje. Dlatego my stawiamy na sekwencjonowanie genomu wirusa i szybkie działanie stacji sanitarno-epidemiologicznych" - powiedział Andrusiewicz.

autorka: Olga Zakolska/PAP

koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: