Kuba. Państwowa firma ogłasza, że opracowała szczepionkę przeciwko COVID-19. "Skuteczna w 92 proc."

Opracowana na Kubie szczepionka przeciw koronawirusowi Abdala wykazuje skuteczność na poziomie 92,28 proc. w walce z COVID-19 - ogłosiła w poniedziałek państwowa grupa farmaceutyczna BioCubaFarma.
Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Abdala to szczepionka trzydawkowa i jest pierwszym tego typu preparatem opracowanym w Ameryce Łacińskiej. Przeszła już wszystkie etapy badań klinicznych i obecnie oczekuje na zatwierdzenie przez kubańskie władze.

Wiadomość o skuteczności szczepionki została ogłoszona osobiście prezydentowi Kuby Miguelowi Diaz-Canelowi, który następnie pogratulował na Twitterze: "Nasi naukowcy z Instytutu Finlaya i Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii pokonali wszelkie przeszkody i dali nam dwie bardzo skuteczne szczepionki Soberanę 2 i Abdalę" - napisał Diaz-Conel.

Zdjęcie ilustracyjneAustralia: ruszyły badania szczepionki w sprayu

Dwie szczepionki na COVID-19 opracowane na Kubie

W sobotę kubański Instytut Szczepień Finlaya ogłosił, że jego produkt pod nazwą Soberana 2 wykazuje skuteczność 62 proc. po wstrzyknięciu dwóch z trzech dawek. "Jest to wynik satysfakcjonujący, bo uwzględnia warianty, które już krążą w naszym kraju" - zadeklarował lokalnej prasie Vicente Verez, dyrektor instytutu.

Rząd kubański ogłosił wcześniej, że do sierpnia chce zaszczepić 70 proc. z 11,2 miliona mieszkańców wyspy, a całą populację przed końcem roku.

Kilka krajów, w tym Argentyna, Jamajka, Meksyk, Wietnam i Wenezuela, wyraziło zainteresowanie zakupem kubańskich szczepionek.

Do tej pory Kuba zgłosiła łącznie 169 365 przypadków zakażenia koronawirusem i 1170 zgonów.

Pandemia koronawirusa. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w LublinieMinisterstwo Zdrowia: 73 zakażenia koronawirusem i 1 ofiara śmiertelna

koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: