Szkoły po wakacjach. Przemysław Czarnek ujawnia "scenariusze, jeśli pojawi się wirus Delta"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że w przypadku upowszechnienia się wariantu koronawirusa zwanego Delta, od nowego roku szkolnego prawdopodobnie zostanie podjęta decyzja o nauczaniu hybrydowym. Zapewnił jednak, że na razie takiego zagrożenia nie ma i zaapelował, by się szczepić.
Zobacz wideo Czy indyjski wariant koronawirusa może być bardziej niebezpieczny od brytyjskiego?

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w zeszłym tygodniu, że aktualnym priorytetem w walce z pandemią jest umożliwienie badania, z jakim wariantem wirusa mamy do czynienia, ponieważ "tych określonych przez WHO jako alertowe, jest kilka".

- Tym najbardziej realnie zagrażającym Polsce jest wariant Delta, wcześniej nazywany wariantem indyjskim. W tej chwili w Polsce mamy zidentyfikowanych blisko 80 przypadków tego typu - mówił minister. O tym, jak ewentualne rozprzestrzenianie się indyjskiej odmiany wirusa wpłynie na szkoły i nauczanie od nowego roku szkolnego, mówił minister edukacji Przemysław Czarnek.

Mieszkańcy Londynu w czasie pandemiiWielka Brytania: wzrost zakażeń wśród młodych i niezaszczepionych

Minister Czarnek o nauce w nowym roku szkolnym w przypadku rozprzestrzeniania się wariantu Delta w Polsce

- Scenariusze są takie, że jeśli pojawi się wirus Delta - indyjski i będzie bardzo groźny, to będziemy proponować rozpoczęcie roku w trybie hybrydowym, aby całkowicie nie przechodzić do nauki stacjonarnej - wyjaśnił minister w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Ale na razie takiego zagrożenia nie ma - zapewnił.

Nie wiadomo jednak, czy o nauczaniu hybrydowym decydował będzie dyrektor, czy minister. - Tego jeszcze nie ustaliliśmy. Mam nadzieję, że zaszczepi się jak najwięcej dzieci i wirus nie będzie już taki groźny - powiedział Czarnek.

Minister Czarnek powiedział także, że on sam, jego żona i jedno z jego dzieci są już zaszczepieni. Drugie natomiast czeka na przyjęcie preparatu. Dziennikarz zauważył jednak, że wielu rodziców, w tym Karolina i Tomasz Elbanowscy, którzy prowadzą fundację Rzecznik Praw Rodziców, są sceptycznie nastawieni wobec szczepienia dzieci.

- Rozumiem obawy rodziców i państwa Elbanowskich, dlatego szczepienia nie są obowiązkowe. Pamiętajmy jednak, że osoby zaszczepione nie umierają i nie przechodzą ciężko tej choroby. Dlatego apeluję: szczepmy się - odpowiedział minister Czarnek.

Epidemia koronawirusa. Londyn / zdjęcie ilustracyjneBrytyjscy uczeni: Objawy wariantu Delta zwodniczo podobne do przeziębienia

Wydłużona izolacja dla osób zakażonych wariantem Delta? 

Jak pisaliśmy, Ministerstwo Zdrowia planuje, by badania mutacji wirusa dawały szybkie wyniki, jeszcze przed tym, nim zakażona koronawirusem osoba opuści izolację czy kwarantannę, by w przypadku osób zakażonych wariantem Delta, móc zdecydować o wydłużeniu czasu przebywania w domu. 

- Inspektor sanitarny ma prawo i możliwości, żeby wydłużyć kwarantannę. Standardem jest to, że ten pierwszy okres przedłużenia to jest do 14 dni. Mówię tutaj o izolacji, jak i kwarantannie, ale też o wprowadzeniu ewentualnego wymogu negatywnego testu przy wyjściu z kwarantanny lub izolacji - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Więcej o: