Naukowcy: Szczepionki Pfizer i Moderna nie powodują bezpłodności u mężczyzn

Dwie szczepionki mRNA - Pfizer i Moderna - zostały przebadane przez amerykańskich naukowców w celu sprawdzenia, czy szczepienie przeciw COVID-19 może powodować bezpłodność u mężczyzn. Żadna z przebadanych próbek nie wpłynęła negatywnie na spermę - zarówno jakość, jak i ilość plemników pozostała na tym samym poziomie.

Badanie wpływu szczepionek koncernów Pfizer i Moderna na męskie nasienie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Miami. Wyniki pracy zostały opublikowane w medycznym czasopiśmie JAMA - Journal of the American Medical Associaton. Wynika z nich, że szczepienie przeciw COVID-19 w żaden sposób nie wpływa na płodność mężczyzn. 

Zobacz wideo Czy przed szczepieniem przeciwko COVID-19 powinno się odstawić antykoncepcję hormonalną?

Szczepionki przeciw COVID-19 powodują bezpłodność u mężczyzn? Badania tego nie potwierdzają

Jak wskazywali naukowcy, motywacją do przeprowadzenia badania był fakt, że jedynie 56 proc. amerykańskiego społeczeństwa zdeklarowało chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. Wśród niechętnych do przyjęcia preparatu przeważał argument o potencjalnym negatywnym wpływie na płodność u mężczyzn. Dlatego naukowcy przebadali nasienie 45 mężczyzn i ocenili je przed podaniem preparatu oraz 70 dni po przyjęciu drugiej dawki. 

Udział w badaniu wzięło udział 45 mężczyzn w wieku od 25 do 31 lat. Wszyscy z nich otrzymali szczepionkę Pfizera lub Moderny. Sperma została przebadana pod kątem kilku czynników: jej gęstości i ilości, a także ruchliwości oraz ilości plemników.

Koronawirus. Sytuacja w RosjiRosja. Niepokojący wzrost zakażeń. Najwięcej przypadków w Moskwie

- Nie stwierdziliśmy żadnych zmian w parametrach nasienia u młodych, zdrowych mężczyzn, których badaliśmy i którzy otrzymali obie dawki szczepionki mRNA - mówił autor badania Ranjith Ramasamy, dyrektor ds. Medycyny i chirurgii rozrodu mężczyzn w University of Miami Health System w rozmowie z CNN

- Mam nadzieję, że wynik tego badanie przyniesie pewność wszystkim mężczyznom, którzy martwią się o swoją płodność, jeśli zdecydują się na zaszczepienie jednym z tych rodzajów szczepionek - powiedział Allan Pacey, profesor andrologii na University of Sheffield w Wielkiej Brytanii.

W badaniu nie wzięto pod uwagę szczepionek Johnson & Johnson oraz AstraZeneca, które nie są preparatami mRNA. - Uważamy jednak, że mechanizm działania tych szczepionek jest dość podobny pomimo innego materiału genetycznego. Opierając się więc o wiedzę biologiczną, uważamy, że one również nie powinny mieć negatywnego wpływu na płodność u mężczyzn - mówił dr Ramasamy. 

Zdjęcie ilustracyjneDwaj naukowcy o "przytłaczających" dowodach na wyciek koronawiursa

COVID-19 a bezpłodność. Badania niemieckich naukowców 

Chociaż szczepionka nie miała wpływu na męskie plemniki w badaniu, sam wirus może być szkodliwy dla męskiego układu rozrodczego - wynika z badania opublikowanego w styczniu przez niemieckich naukowców, na które powołuje się CNN

U mężczyzn, którzy zostali zakażeni koronawirusem, odnotowano wzrost stanu zapalnego oraz stanu oksydacyjnego w plemnikach. Prof. Allan Pacey zwrócił uwagę, że receptory ACE2, które bardzo często są atakowane przez COVID-19 w płucach, znajdują się także w jądrach. Po przeglądzie kilkunastu badań na ten temat profesor stwierdził, że prawdopodobnie wpływ na płodność u mężczyzn jest tymczasowy i niewielki. Zastrzegł jednocześnie, że ustalenia wymagają dodatkowych badań, dlatego nie powinno się ich brać za pewnik. 

Więcej o: