Ministerstwo Zdrowia: 133 nowych zakażeń koronawirusem i 5 ofiar śmiertelnych

Ministerstwo Zdrowia przekazało w niedzielę, że w ciągu ostatniej doby wykryto 133 zakażeń koronawirusem. W porównaniu do danych z poprzedniej niedzieli liczba zachorowań zmniejszyła się o 94. Najwięcej nowych przypadków jest w województwie śląskim.

Liczba osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem, wzrosła o 282 do 2 650 476. W ciągu ostatniej doby zmieniła się liczba Polaków przebywających na kwarantannie - jest ich obecnie 63 662, co oznacza spadek względem poprzedniego dnia o 590 osób. O 1 do 238 wzrosła liczba zajętych respiratorów, natomiast o 83 do 1 451 spadła liczba zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Oznacza to, że w skali kraju zajętych jest 12 proc. łóżek covidowych i 19 proc. respiratorów.

Zobacz wideo Na wakacje zostaną otwarte dyskoteki, a w kinach zjemy popcorn

Koronawirus w Polsce. W niedzielę 5 ofiar śmiertelnych

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: śląskiego (21), mazowieckiego (15), łódzkiego (13), wielkopolskiego (13), kujawsko-pomorskiego (11), lubelskiego (11), pomorskiego (9), podkarpackiego (8), małopolskiego (7), podlaskiego (5), dolnośląskiego (4), zachodniopomorskiego (4), opolskiego (3), świętokrzyskiego (3), lubuskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1). 3 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Zdjęcie ilustracyjne Dwaj naukowcy o "przytłaczających" dowodach na wyciek koronawiursa

"Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby" - przekazał resort zdrowia. 

- Spadek zakażeń wynika między innymi z tego, że mniej jest koronawirusa w przyrodzie, jest coraz cieplej, co sprzyja niszczeniu patogenu, który nie lubi wysokich temperatur, ale także z tego, że ponad 10 mln osób w Polsce jest już w pełni zaszczepionych - powiedział dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, w rozmowie z PAP. Lekarz dodał, że to szczepienia są kluczowe dla zabezpieczenia się przed kolejną falą zachorowań na COVID-19. Dodał, że jeśli będzie zgoda na szczepienie najmłodszych dzieci to nawet 90 proc. Polaków będzie miała szansę na zdobycie odporności.

Koronawirus. Sytuacja w Rosji Rosja. Niepokojący wzrost zakażeń. Najwięcej przypadków w Moskwie

Więcej o: