Ministerstwo Zdrowia: 168 nowych zakażeń koronawirusem i 41 ofiar śmiertelnych

Ministerstwo Zdrowia przekazało w sobotę, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 168 kolejnych zakażeń koronawirusem. W stosunku do danych z ubiegłej soboty liczba zachorowań zmniejszyła się o 71. Najwięcej nowych przypadków jest w województwie mazowieckim.

Liczba osób, które wygrały walkę z COVID-19, wzrosła o 315 - od początku epidemii jest to już 2 650 194 osób. Minionej doby zwiększyła się liczba osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie. W izolacji przebywa obecnie 64 252 Polaków, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego dnia o 780 osób.

O 8 spadła liczba zajętych respiratorów, a o 100 liczba zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Oznacza to, że zajętych jest już łącznie 237 respiratorów i 1 534 łóżek, co przekłada się na 19 proc. zajętych respiratorów i 13 proc. zajętych łóżek covidowych.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Koronawirus w Polsce. W sobotę 41 ofiar śmiertelnych

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (24), lubelskiego (23), śląskiego (19), wielkopolskiego (18), małopolskiego (11), zachodniopomorskiego (11), dolnośląskiego (10), podlaskiego (9), łódzkiego (8), świętokrzyskiego (8), opolskiego (6), podkarpackiego (5), pomorskiego (5), warmińsko-mazurskiego (3), kujawsko-pomorskiego (2), lubuskiego (2). 4 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Cmentarz w Indonezji - bliscy żegnają zmarłego na COVID-19 Koronawirus. Na świecie już ponad cztery mln ofiar COVID

"Z powodu COVID-19 zmarło 15 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 26 osób" - przekazał resort zdrowia.

- System zaczyna wracać do regularnego trybu, ale my musimy jednocześnie przygotowywać się na ewentualne uderzenie czwartej fali pandemii, dlatego wykorzystujemy moment oddechu na szkolenia w zakresie np. obsługi respiratorów i pracy na oddziałach covidowych, a także rozwijamy potencjał laboratoryjny - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Zdjęcie ilustracyjne Dwaj naukowcy o "przytłaczających" dowodach na wyciek koronawiursa

Więcej o: