Koronawirus. Na świecie już ponad cztery mln ofiar COVID. "Głownym problemem dostęp do szczepionek"

Liczba zgonów spodowodowanych przez COVID-19 przekroczyła na świecie cztery miliony. Liczba ofiar pandemii zwiększyła się o dwa miliony w ciągu ostatnich 166 dni. Pogarszającej się sytuacji nie sprzyja fakt, że wiele krajów wciąż boryka się z niedoborem szczepionek.

Podczas gdy liczba nowych przypadków i zgonów zmniejszyła się w krajach takich jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, w kilku krajach występuje niedobór szczepionek, ponieważ odmiana Delta staje się dominującym szczepem na całym świecie - podaje Reuters.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Koronawirus. Liczba zgonów na świecie przekroczyła cztery miliony

Jak podaje Reuters, zajęło ponad rok, zanim liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 osiągnęła 2 miliony. Jednak kolejne 2 miliony odnotowano w zaledwie 166 dni.

Cieszyn. Kontrola po czeskiej stronie granicyPojedziemy do Czech bez ograniczeń. A po powrocie do Polski... kwarantanna

Kraje, w których odnotowano największą liczbę zgonów to: Stany Zjednoczone, Brazylia, Indie, Rosja i Meksyk. Kraje te, odpowiadają za ponad 50 proc. wszystkich zgonów na świecie. Z kolei Peru, Węgry, Bośnia, Czechy i Gibraltar mają najwyższe wskaźniki zgonów w przeliczeniu na osobę.

Wzywają bogate kraje do pomocy. Wirus wygrywa przez niedobór szczepionek

Kraje Ameryki Łacińskiej stoją w obliczu największej epidemii od marca, a według analizy Reutersa w regionie zgłaszanych jest 43 na 100 infekcji na świecie. - Głównym problemem w obu Amerykach jest dostęp do szczepionek, a nie ich akceptacja - powiedziała w środę dyrektor Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia Carissa Etienne.

Wielu ekspertów ds. zdrowia twierdzi, że oficjalne liczby zgonów na całym świecie są zaniżone. Aby zapobiec przykrym skutkom epidemii, biedniejsze narody walczą o zaszczepienie swoich populacji. Na pomoc przychodzą bogatsze kraje, które zostały wezwane do przekazania większych darowizn dla najbiedniejszych krajów. Grupa G7, czyli siedmiu najbogatszych krajów świata, zobowiązała się zatem, że w tym celu przekaże miliard szczepionek.

Prezydent Andrzej Duda powiedział coś o reaktorach i je pomyliłSzczepionkowa kompromitacja Dudy. Prezydent zapomniał o... faktach [ANALIZA]

Wariant Delta, który jest już w Polsce, jest dwa razy bardziej zakaźny niż typ jesienny i wywołuje cztery razy częściej ciężkie zakażenia leczone w szpitalu. Aby uniknąć zakażenia, warto się zaszczepić.

Więcej o: