Moderna dla dzieci i młodzieży od 12 do 17 lat? W przyszłym miesiącu decyzja EAM

W przyszłym miesiącu Europejska Agencja Leków ogłosi decyzję w sprawie szczepionek przeciw koronawirusowi firmy Moderna dla młodzieży od 12 do 17 lat. Poinformował o tym wiceszef agencji Noel Wathion na konferencji prasowej.

Obecnie preparaty Moderny mogą być podawane w Unii Europejskiej osobom od 18 roku życia, a autoryzację koncern otrzymał w styczniu. Kilka tygodni temu Moderna zwróciła się do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o zgodę na podawanie szczepionek także nastolatkom w wieku od 12 do 17 roku życia.

Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

Szczepienia przeciw COVID-19. Trwa przyspieszona analiza danych dot. Moderny

Wiceszef Europejskiej Agencji Leków powiedział, że eksperci przeprowadzają obecnie przyspieszoną analizę danych dostarczonych przez Modernę, "włączając to obszerne kliniczne badania z udziałem nastolatków od 12 do 17 roku życia". Firma przeprowadziła badania na grupie dwóch i pół tysiąca osób i - jak informuje - wykazały one, że dwie dawki były skuteczne w zapobieganiu zakażeniom koronawirusem.

Moderna jako druga firma zwróciła się o rozszerzenie zezwolenia na stosowanie szczepionek przeciw COVID-19. Pierwsze było konsorcjum BioNTech i Pfizer, które pod koniec ubiegłego miesiąca otrzymało autoryzację unijnej agencji i ostateczną zgodę Komisji Europejskiej na podawanie preparatów nastolatkom. Z badań amerykańskich naukowców wynika również, że szczepionki przeciwko COVID-19 koncernów Moderna i Pfizer/BioNTech są skuteczne przeciwko indyjskiemu wariantowi koronawirusa.

Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

W Polsce w czwartek zarejestrowano 218 zakażeń koronawirusem. Zmarło 46 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 13 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 33 osoby. Dotychczas w naszym kraju odnotowano 2 878 276 zakażeń koronawirusem. W sumie zmarły 74 734 osoby.

Więcej o: