Koronawirus. Wariant Delta wykryto w 13 regionach Szwecji. Znane są już dane z Czech i Niemiec

W 13 regionach Szwecji potwierdzono dotąd 207 przypadków wariantu Delta (indyjskiego) koronawirusa. - Ta wersja patogenu ma ogromny potencjał rozprzestrzenienia się, ale wierzymy w skuteczność szczepień - ocenił w czwartek główny epidemiolog kraju Anders Tegnell. O nowych zakażeniach indyjskim wariantem koronawirusa poinformowały również czeskie służby. Coraz szybciej rozprzestrzenia się on również w Niemczech.

Według Tegnella, w Szwecji wciąż ogólnie spada liczba zakażeń koronawirusem. W ciągu dwóch ostatnich tygodni odnotowano 130 przypadków COVID-19 na 100 tys. mieszkańców kraju.

Szwecja. W całym kraju potwierdzono dotąd 207 przypadków indyjskiego wariantu koronawirusa

Wyjątkiem jest graniczący z Norwegią region Vaestermalm, gdzie kilka tygodni temu krzywa zakażeń zaczęła rosnąć i teraz utrzymuje się na wysokim poziomie - 325 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Zbiegło się to z wykryciem tam wersji Delta koronawirusa. Inne poważnie dotknięte tym wariantem regiony to Blekinge (południowo-wschodnia Szwecja) oraz Kronoberg (południowa Szwecja).

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Jak powiedział Tegnell, "od tego czy uda się opanować sytuację w tych regionach może zależeć sytuacja epidemiczna w całym kraju". - Najważniejsza jest lokalna, codzienna praca. Testowanie, śledzenie kontaktów i izolacja - przypomniał.

Główny epidemiolog Szwecji ocenił, że "nie musimy szczególnie martwić się wersją Delta, jeśli uznajemy, że szczepionki skutecznie działają również w przypadku tej odmiany". Przypomniał, że ważne jest przyjęcie obu dawek preparatu.

W czwartek po raz kolejny nie podano w Szwecji statystyk z ostatniej doby w związku z awarią systemu zbierającego dane. Wcześniej informowano o możliwym ataku hakerskim. Nadal spada w kraju liczba pacjentów chorych na COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii. Obecnie jest ich 85, co oznacza spadek o 39 w ciągu tygodnia; to najniższa liczba od końca października 2020 roku.

W Szwecji do tej pory zaszczepionych przeciwko koronawirusowi co najmniej jedną dawką zostało 4,29 mln osób (52,4 proc. dorosłych), a dwiema - 2,3 mln (29,1 proc.).

Koronawirus. Czeskie służby zaraportowały o 12 nowych przypadkach zakażenia wariantem Delta

W regionie Uścia nad Łabą, na północnym zachodzie Czech, stwierdzono 12 przypadków bardziej zakaźnego wariantu Delta koronawirusa - poinformował w czwartek szef lokalnego sztabu kryzysowego Jan Schiller. Stan zdrowia chorych jest dobry.

Rzecznik władz regionalnych Martin Volf oświadczył, że przypadki wariantu Delta nie są ze sobą powiązane i nie wszystkie osoby nim zakażone ostatnio podróżowały. Żadna z tych osób nie była zaszczepiona nawet pierwszą dawką szczepionki przeciwko COVID-19.

Według ostatnich danych resortu zdrowia pandemia w Czechach nadal słabnie. W środę laboratoria potwierdziły w kraju 134 nowe zakażenia koronawirusem, czyli około połowy mniej niż przed tygodniem. To jednocześnie najniżej dzienny przyrost od lipca 2020 roku. Zmniejsza się także liczba osób hospitalizowanych z COVID-19.

Instytut im. Roberta Kocha: Udział wariantu Delta w nowych zakażeniach w ciągu tygodnia znacznie wzrósł

Liczba nowych przypadków koronawirusa spada również w Niemczech. Jednak eksperci z niepokojem obserwują rozprzestrzenianie się tzw. indyjskiego wariantu koronawirusa znanego jako Delta, którego udział w zakażeniach znacząco wzrasta - informuje w czwartek telewizja ARD.

W ciągu ostatniej doby niemieckie władze sanitarne zgłosiły do berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) 1330 nowych zakażeń koronawirusem. Dla porównania tydzień temu ich liczba wynosiła 3187.

Ogólnokrajowa siedmiodniowa zachorowalność (liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia) również nadal spada i obecnie wynosi 11,6. W środę wynosiła 13,2, tydzień temu - 19,3. W ciągu ostatnich 24 godzin w RFN odnotowano śmierć 105 chorych na COVID-19.

Mimo że w Niemczech liczba zakażeń wykrytym w Indiach wariantem Delta jest obecnie niewielka, to według RKI ich udział w nowych zakażeniach w ciągu tygodnia znacznie wzrósł i wynosi obecnie 6,2 proc. Tydzień wcześniej wynosił 3,7 proc.

- Trzeba mieć na uwadze, że i ten wariant może się utrwalić - ostrzega Dirk Brockmann z Instytutu Biologii Uniwersytetu Humboldta. Jednak obecnie najczęściej występującym wariantem pozostaje Alfa (B.1.1.7, wykryty w Wielkiej Brytanii) z udziałem wynoszącym 86 proc. Pozostałe warianty, Beta i Gamma, odgrywają niewielką rolę.

PAP, autorzy: ze Sztokholmu Daniel Zyśk/z Berlina Berenika Lemańczyk/ptg/ap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: