Euro 2020. Strefy kibica bez kontroli nad limitem osób. "Nie pomogły prośby o opuszczenie lokalu"

Strefy kibica cieszą się dużym powodzeniem. Długo wyczekiwane mecze Euro 2020 i możliwość spędzenia czasu w pubie czy restauracji w większym gronie, przyciągają wiele osób. Są jednak klienci, którzy odmawiają okazania dowodu szczepienia. Restauratorzy mają kłopot.

Adwokat Marek Jarosiewicz powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że wciąż nie ma konkretnych przepisów wykonawczych, jak weryfikować gości, a ci często odmawiają okazania certyfikatów potwierdzających przyjęcie szczepionki, a taka informacja może zadecydować o tym, czy dana osoba zostanie wpuszczona do lokalu.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Euro 2020. Limity i dowód szczepienia w strefach kibica. Kryteria kontroli nie są jasne

Jeszcze przed rozpoczęciem Euro 2020 rząd zdecydował się poluzować obostrzenia, dzięki czemu puby i restauracje mogą organizować dla klientów strefy kibica. Obowiązują w nich limity osób, do których nie wliczają się osoby zaszczepione na koronawirusa. Teoretycznie więc właściciele lokali powinni kontrolować, czy goście przyjęli szczepionkę, czy nie. Nie jest to jednak takie proste i nie wiadomo do końca, jak taka weryfikacja powinna wyglądać.

Cristiano RonaldoCoca-Cola traci po geście Ronaldo. Przypomniano stary spot. "Hiporyzja"

Przepisy techniczne rozporządzenia traktują jedynie o kryterium przyjęcia szczepionki na koronawirusa. Nie wiadomo natomiast co z osobami, które już COVID-19 przechorowały lub mają ze sobą negatywny wynik testu.

Strefy kibica na Euro 2020. Goście odmawiają okazania dowodu szczepienia

Dla restauratorów strefy kibica przygotowane na czas Euro 2020 to szansa na podreperowanie budżetów, które zostały znacznie nadwyrężone podczas pandemii koronawirusa. Klientów jest dużo, chętnie korzystają z miejsc przygotowanych dla fanów piłki nożnej. Nie wszyscy jednak tak chętnie okazują dowód szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Mieszkańcy Londynu w czasie pandemiiWielka Brytania: wzrost zakażeń wśród młodych i niezaszczepionych

Współwłaściciel jednego z warszawskich pubów przyznał w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że na początku tygodnia liczba chętnych do wejścia do jego lokalu przewyższała ilość wolnych miejsc. Pracownicy lokalu próbowali kontrolować gości i weryfikować, czy są zaszczepieni, nie było to jednak takie proste. - Kilka osób na wezwanie obsługi okazało potwierdzenie szczepienia. Reszta odmówiła. Nie pomogły prośby o opuszczenie lokalu - relacjonował. W efekcie nie wszystkich gości udało się sprawdzić.

Więcej o: