Szczepienie podczas upałów? Dr Rajewski: "Nie ma przeciwwskazań". Ale radzi więcej pić i unikać słońca

Upały nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia przeciw COVID-19 bądź jego odwlekania - powiedział w rozmowie z PAP specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski. Dodał, że w gorące dni trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie i po szczepieniu przez kilka dni unikać wysiłku.

Nad Polskę nadciągają tropikalne upały. Temperatura, wedle zapowiedzi synoptyków, będzie sięgać nawet do 35 st. Celsjusza. Jak ma się to do szczepień przeciw COVID-19?

Zobacz wideo Jak przeżyć w taki upał? Przydatna szkoła przetrwania

Dr Paweł Rajewski: Upały nie są przeciwskazaniem do szczepień

Czy nadchodzące do Polski upały będą mieć wpływ na terminy szczepień przeciwko COVID-19? Zdaniem dr. Pawła Rajewskiego, specjalisty chorób zakaźnych, wysoka temperatura na dworze nie stanowi żadnego przeciwwskazania do przyjęcia pierwszej lub kolejnej dawki szczepionki.

- Pogoda nie powinna stanowić przeciwwskazania do szczepienia, do jego zaniechania czy odwlekania. Upały też nie są takim przeciwwskazaniem. Najlepsza jest taka szczepionka przeciw COVID-19, którą przyjmiemy jak najszybciej - podkreślił lekarz.

W ramach profilaktyki poszczepiennej dr Rajewski zalecił w okresie letnim odpowiednie nawadnianie.

- Najlepiej pić wodę niegazowaną - powiedział dr Rajewski. - Czasami występuje po szczepieniu gorączka, więc gdy zapomnimy o wodzie, a do tego nałożą się gorąco i podwyższona temperatura ciała, to znacznie łatwiej się odwodnić. Po szczepieniu może występować także ból w miejscu podania. Dlatego w upalne dni nie powinniśmy po przyjęciu szczepionki pracować fizycznie w słońcu. Unikajmy tego - wyjaśnił specjalista chorób zakaźnych.

Opalanie po szczepieniu na COVID-19. Przez kilka dni po szczepieniu warto unikać słońca

Zdaniem dr. Rajewskiego na jeden lub dwa dni po szczepieniu warto także zrezygnować z kąpieli słonecznych. - U niewielkiego procenta osób może wystąpić jakaś forma foto reakcji. Warto więc zminimalizować takie ryzyko - powiedział specjalista.

- Nie generujmy objawów, które może wywołać praca na słońcu, czy odwodnienia. Mogą się one nałożyć na odczyn poszczepienny. Nie sterujmy jednak szczepieniami, patrząc na prognozy pogody czy fakt, że zaraz będzie weekend. Wiele osób unika szczepień w piątki, bo nie chce się źle czuć w sobotę lub niedzielę. To absurdalne podejście. Chodzi o ochronę przed ciężką chorobą, więc dwa czy trzy dni większej higieny w naszym życiu na pewno nikomu nie zaszkodzi - podsumował ekspert.

Autor: Tomasz Więcławski / PAP

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: