Niedzielski: Przygotowujemy się na kolejną falę epidemii, choć jej prawdopodobieństwo nie jest wysokie

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się na scenariusz pojawienia się jesienią kolejnej fali epidemii, choć takie prawdopodobieństwo nie jest zbyt wysokie - powiedział we wtorek w radiu publicznym minister zdrowia Adam Niedzielski.

- My w ministerstwie zdrowia przygotowujemy się na jesień - powiedział minister Adam Niedzielski. Jednocześnie zaznaczył, że prawdopodobieństwo nadejścia czwartej fali koronawirusa nie jest wysokie.

Zobacz wideo Pandemia uderzyła w młodych. „Ich wejście na rynek pracy jest fatalne"

Adam Niedzielski: Musimy się przygotować logistycznie na nadejście czwartej fali koronawirusa

- Mamy oczywiście brany pod uwagę wariant, kiedy pojawi się kolejna fala, ale ja absolutnie nie chcę tutaj nikogo straszyć i przesądzać, że się pojawi, bo tego prawdopodobieństwa nie oceniamy zbyt wysoko. Natomiast my musimy się przygotować logistycznie - powiedział Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia.

Zaznaczył, że ministerstwo przygotowuje przede wszystkim sieć szpitali. - To rozwiązanie już się sprawdziło - dodał Niedzielski.

- Teraz sobie określamy pewną minimalną wielkość tej infrastruktury, która będzie przeznaczona na walkę z COVID-em. Tutaj każdy wojewoda stworzył plan, który jest przygotowaniem na jesień - mówił Niedzielski.

Resort zdrowia dokonuje przeglądu rezerw państwowych na wypadek kolejnej fali koronawirusa

Równocześnie Niedzielski wspomniał o laboratoriach, które są przygotowywane pod kątem tego, by sekwencjonować jak najwięcej genomu wirusa, czyli "byśmy mieli zdolność identyfikowania, z jakimi mutacjami mamy do czynienia".

Minister poinformował, że resort zdrowia dokonuje przeglądu rezerw państwowych: materiałów, w które trzeba zaopatrywać podmioty lecznicze, jak i leków stosowanych w pandemii.

- Na koniec monitorujemy, co z kwestią kolejnej dawki szczepienia, ale tutaj na razie nie mamy twardych argumentów, które by mówiły, że jest taka konieczność na jesień - powiedział.

Ministerstwo Zdrowia rozważa testy wśród uczniów i studentów, przed powrotem edukacji stacjonarnej

Zapytany o to, czy resort bierze pod uwagę przeprowadzenie testów diagnostycznych np. u dzieci przed powrotem do szkół, czy studentów na uczelnie Niedzielski odpowiedział: "jak najbardziej". Zauważył też, że obecnie skala badań służących wykrywaniu wirusa SARS-CoV-2 jest duża, zdecydowanie większa niż na początku epidemii.

Autorka: Klaudia Torchała / PAP

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: