Cypr włączył Polskę do krajów "zielonej kategorii". Od czwartku wjedziemy tam bez testu PCR

Cypr zaliczył Polskę do krajów, których obywatele nie muszą już podczas wjazdu okazywać negatywnego testu na koronawirusa. Do "zielonej kategorii" zakwalifikowana została także Rumunia. Cypryjskie ministerstwo zdrowia podkreśla jednak, że sytuacja jest dynamiczna.
Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Portal CyprusMail poinformował o nowych decyzjach cypryjskiego ministerstwa zdrowia, dotyczących klasyfikacji krajów na podstawie ich stanu epidemiologicznego. 

Polacy jadący na Cypr zwolnieni z obowiązku okazywania testu PCR

Polska została dołączona przez cypryjskie ministerstwo zdrowia do zielonej kategorii krajów, co oznacza, że turystów z naszego kraju nie obowiązują żadne ograniczenia - w tym obowiązek poddania się kwarantannie po przyjeździe, czy okazania negatywnego wyniku testu PCR podczas wjazdu.

Ministerstwo zdrowia co tydzień aktualizuje klasyfikację krajów zgodnie z wytycznymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Kategorie są cztery: zielona, czerwona, pomarańczowa i szara. Obywatele krajów zaliczonych do kategorii czerwonej muszą wykonać dwa testy PCR: na 72 godziny przed wylotem oraz po przyjeździe, a ci z państw oznaczonych na pomarańczowo - tylko jeden, przed wylotem. Kraje "szare" obowiązuje natomiast obowiązek wykonania testu PCR przed wylotem oraz poddania się izolacji po przybyciu.

Granica z Czechami Podróż do Czech lub na Słowację. Jakie restrykcje obowiązują turystów?

Cypr aktualizuje ocenę ryzyka epidemiologicznego dla przyjezdnych z innych krajów

Poza Polską do kategorii zielonej zakwalifikowana została także Rumunia. Japonia natomiast zmieniła klasyfikację z czerwonej na pomarańczową. Ministerstwo zdrowia przypomina, że zmiany są dynamiczne i w każdej chwili mogą ulec zmianie - oznacza to także, że kraje mogą zostać ponownie zakwalifikowane do grupy większego ryzyka. Taka sytuacja spotkała Chorwację, która z pomarańczowej grupy spadła do czerwonej.

Boris Johnson Boris Johnson sugeruje opóźnienie w luzowaniu restrykcji w Anglii

Więcej o: