Amerykańska szczepionka Novavax. Badania wykazują 90 proc. skuteczność przeciw wielu wariantom SARS-CoV-2

Szczepionka przeciwko COVID-19 amerykańskiego koncernu Novavax, została uznana przez niego za wysoce skuteczną przeciwko wielu wariantom koronawirusa, w tym wirusowi Delta (indyjski wariant). Kiedy szczepionka Novavax zostanie wprowadzona na rynek? Koncern informuje, że dopiero w trzecim kwartale 2021 roku przedstawi preparat organom regulacyjnym w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii.

Amerykański koncern Novavax poinformował w poniedziałek o najnowszym dużym badaniu, które wskazuje na wysoką skuteczność szczepionki przeciw różnym wariantom COVID-19.

Zobacz wideo Kolejne luzowanie obostrzeń. Więcej osób w kościołach czy na wydarzeniach sportowych

Szczepionka przeciwko COVID-19 od koncernu Novavax chroni przed ciężkim przebiegiem koronawirusa

Badanie było przeprowadzone na próbie prawie 30 tys. osób w USA i Meksyku. Badania kliniczne wskazują na ponad 90 proc. efektywność przeciw wariantom: 

  • brytyjskiemu, 
  • południowo-afrykańskiemu,
  • indyjskiemu.

Amerykańska szczepionka okazała się w 91 proc. skuteczna wśród osób, u których zdiagnozowano wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. 100 proc. skuteczność wykazała w przypadkach umiarkowanych.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi Novavax - skutki uboczne

Koncern informuje, że szczepionka była ogólnie dobrze tolerowana przez uczestników badania. Efekty uboczne obejmowały ból głowy, zmęczenie, czy lekki ból mięśni. Mała liczba uczestników badania określiła efekty uboczne jako poważne.

Do końca trzeciego kwartału 2021 roku, firma zamierza produkować 100 mln dawek szczepionki, a do końca czwartego, 150 mln.

Autorzy: ska/ tebe/ PAP

***

Novavax jest szczepionką białkową. Co jeszcze odróżnia ją od pozostałych szczepionek przeciw COVID-19?

Amerykańska szczepionka przeciwko koronawirusowi Novavax łączy zmodyfikowane białko wirusowe ze składnikiem pochodzenia roślinnego. Dzięki niemu organizm ma wygenerować silniejszą odpowiedź immunologiczną.

Jak podaje doz.pl, dzięki poznaniu sekwencji genetycznej SARS-CoV-2, naukowcy z amerykańskiego koncernu Novavax zidentyfikowali gen białka kolca. Zmodyfikowali go i sklonowali do bakulowirusa, infekującego owady. Zakażono nim ćmy, które wytworzyły białka. Po zebraniu białek posłużyły one do stworzenia tzw. nanocząsteczek, które naśladowały strukturę molekularną SARS-CoV-2

Komórki szczepionki Novavax reagują na nanocząsteczki. W przeciwieństwie do innych szczepionek przeciwko COVID-19, Novavax bezpośrednio uruchamia układ odpornościowy.

Europejska Agencja ds. Leków (EMA) rozpoczęła prace mające na celu ocenę szczepionki na początku lutego 2021 roku. Wówczas zapowiadano, że szczepionka może być dopuszczona do użytku w czerwcu, jednak testy się opóźniły. Obecnie Novavax informuje, że przedstawi preparat organom regulacyjnym w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii dopiero w trzecim kwartale 2021 roku. 

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: