Polacy wskazali, co w luzowaniu obostrzeń było dla nich najważniejsze. Jest sondaż

Nauka zdalna była tym obostrzeniem sanitarnym, którego zniesienie było dla Polaków najważniejsze - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Dla uczestników sondażu istotna była również możliwość wychodzenia do restauracji i ćwiczenia na siłowni.

Uczestnicy badania United Surveys przeprowadzonego dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zostali zapytani o to, które ze zniesionych obostrzeń uważają za najważniejsze ze swojego punktu widzenia. Na powrót dzieci do szkół wskazało 53,3 proc. ankietowanych.

Na drugim miejscu uplasowała się możliwość wychodzenia do restauracji (14,4 proc.), a na trzecim otwarte siłownie (6,4 proc.). Dalej wymieniano m.in. możliwość uczestnictwa w koncercie (5,5 proc.), otwarcie stadionów (4,7 proc.) i wyjście do kina (2,1 proc.).

Sondaż został przeprowadzony 4 czerwca metodą CATI (telefoniczne, standaryzowane wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Koronawirus. Luzowanie obostrzeń

W niedzielę 13 czerwca weszły w życie kolejne zmiany w ograniczeniach sanitarnych związanych z epidemią COVID. Tego dnia otwarte zostały strefy gastronomiczne m,in. w kinach i teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. Ponadto od tego dnia w kościołach może być zajętych 50 procent miejsc, nie licząc osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. .

Kolejne zmiany w restrykcjach wejdą w życie 26 czerwca i mają obowiązywać do końca wakacji. Od tego dnia pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po przyjęciu szczepionki. Do wszystkich limitów, które zostają wprowadzone, nie będą liczyły się osoby w pełni zaszczepione.

Epidemia koronawirusa. Londyn / zdjęcie ilustracyjneBrytyjscy uczeni: Objawy wariantu Delta zwodniczo podobne do przeziębienia

Od 26 czerwca w hotelach i obiektach wypoczynkowych obłożenie będzie mogło wynosić 75 procent. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia. Wtedy też w kinach i teatrach zacznie obowiązywać limit 75-procentowe obłożenie na sali i widowni.

Także w restauracjach obłożenie stolików będzie wynosić 75 procent. W świątyniach będzie mogło być zajętych 75 procent miejsc. Na dyskotekę wejdzie maksymalnie 150 osób. Bez zmian pozostanie przepis dotyczący imprez rodzinnych, czy zgromadzeń - limit będzie wynosił 150 osób.

Prof. Maciej BanachProf. Banach: Jeśli ktoś myśli, że koronawirus zniknie, to jest w błędzie

Na wydarzeniach sportowych i koncertach na obiektach sportowych limit będzie wynosił 50 procent miejsc. Z kolei limit w wesołych miasteczkach wzrośnie do 75 procent. W siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, na targach, konferencjach, wystawach i salach zabaw obowiązywał będzie limit 1 osoby na 10 metrów kwadratowych.

W transporcie będzie mogło być 100-procentowe obłożenie. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.

Więcej o: