Brytyjscy uczeni: Objawy wariantu koronawirusa Delta zwodniczo podobne do sezonowego przeziębienia

Ból głowy, gardła oraz katar są najczęściej zgłaszanymi objawami związanymi z Deltą, wariantem koronawirusa wykrytym po raz pierwszy w Indiach - wykazali brytyjscy naukowcy.

Prof. Tim Spector, który kieruje badaniem Zoe Covid Symptom, powiedział w rozmowie z BBC, że choć wariant Delta dla młodych osób może być "czymś na kształt ostrzejszego przeziębienia", to nie zmienia to faktu, że jest ryzykowny i zaraźliwy dla innych osób.

Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?

Wariant Delta. "Ludzie mogą odnieść wrażenie, że przechodzą sezonowe przeziębienie" 

Publiczna służba zdrowia w Wielkiej Brytanii, NHS, jako główne objawy COVID-19 wskazuje kaszel, gorączkę oraz utratę węchu i smaku, jednak zdaniem prof. Spectora, te symptomy należą obecnie do rzadszych. Jego zespół wyciągnął te wnioski na podstawie analizy objawów zgłaszanych w specjalnej aplikacji przez tysiące zarażonych koronawirusem osób.

Odpowiedzialny za zmianę w symptomach wariant Delta stanowi obecnie 90 proc. zakażeń w Wielkiej Brytanii. - Ludzie mogą odnieść wrażenie, że przechodzą sezonowe przeziębienie, więc dalej będą wychodzili na przyjęcia i przez to mogą przekazywać wirusa sześciu kolejnym osobom - wyjaśnił Spector. - Być może to jest po prostu uciążliwe przeziębienie, ale zostańcie w domach i zróbcie test - zaapelował do młodych osób. (PAP)

Koronawirus w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Ministerstwo Zdrowia: Najmniejsza liczba zakażeń od ponad roku

---

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: