Szczyt G7. Przywódcy zapowiedzieli przekazanie ok. miliarda szczepionek dla najbiedniejszych krajów

Przywódcy G7 zapowiedzieli, że przekażą biedniejszym krajom co najmniej miliard dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Gospodarz szczytu G7 w Kornwalii, brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział, że dawki zostaną przekazane bezpośrednio potrzebującym państwom lub udostępnione w ramach programu COVAX.

Trzydniowy szczyt G7 skupiał się na walce z pandemią, odbudowie gospodarczej i kwestii ocieplenia klimatu. G7 to grupa siedmiu państw, które są jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym. W skład G7 wchodzą Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada.

Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?

Szczyt G7. Ponad miliard dawek dla biedniejszych krajów. Boris Johnson: "To kolejny wielki krok ku zaszczepieniu świata"

Według zapowiedzi Borisa Johnsona, potwierdzonej później przez Biały Dom, państwa G7 zobowiązały się do przekazania światu łącznie co najmniej miliarda szczepionek przeciwko COVID-19. Darowizny będą częścią programu COVAX, który dystrybuuje szczepionki do krajów o niskich i średnich dochodach. Program prowadzony jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Global Alliance for Vaccines and Immunization (GAVI).

Parlament Europejski wyraził zgodę na paszporty covidowe (zdjęcie ilustracyjne)PE daje zielone światło paszportom covidowym. Darmowym testom - nie

Gospodarz szczytu G7, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, nie krył zadowolenia. - Przywódcy zobowiązali się do przekazania najbiedniejszym państwom świata ponad miliarda dawek - bezpośrednio lub poprzez finansowanie programu COVAX. W tej liczbie jest 100 milionów dawek od Zjednoczonego Królestwa. To kolejny wielki krok ku zaszczepieniu świata - podkreślał polityk.

Jak podaje bbc.com, Boris Johnson przyznał, że Wielka Brytania już rozdysponowała wśród najbiedniejszych krajów pół miliona szczepionek przeciwko koronawirusowi. - Wielka Brytania jest jednym z największych darczyńców szczepionek na świecie. Nadal jesteśmy drugim co do wielkości ofiarodawcą pomocy w G7 i myślę, że ludzie mogą być z tego bardzo dumni - dodał premier. 

Jeszcze przed szczytem zakup pół miliarda dawek dla biednych rejonów świata zadeklarował amerykański prezydent Joe Biden. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że Niemcy przekażą na ten cel 350 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

Miliard szczepionek to za mało? Eksperci alarmują, że liczba zadeklarowana w czasie szczytu G7 może nie wystarczyć

Wielu ekspertów ostrzega, że potrzeby w najbiedniejszych krajach świata są kilkukrotnie większe, a globalną pandemię będzie można opanować tylko wtedy, jeśli szczepionki dotrą do każdego zakątka globu. W rozmowie z BBC minister ds. szczepionek Nadhim Zahawi stwierdził, że nawet przy obietnicach darowizn G7 "zasadniczo brakuje" szczepień. Wezwał również producentów do zwiększenia produkcji na całym świecie.

- Obawiam się, że oblali pierwszy test jeszcze przed weekendem rozmów, ponieważ bardziej przypomina to przekazanie miski żebrakowi niż kompleksowy plan zaszczepienia świata - powiedział Reutersowi były premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown.

Prof. Maciej BanachProf. Banach: Jeśli ktoś myśli, że koronawirus zniknie, to jest w błędzie

Masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi są kluczem do przywrócenia równowagi w gospodarce, podróży i handlu. Widoczny jest problem ubóstwa szczepionkowego w najbiedniejszych krajach świata. Pomoc bogatszych krajów może wpłynąć pozytywnie na wskaźniki szczepień oraz zmniejszanie się liczby zachorowań.

Więcej o: