Trzydniowy szczyt G7 skupiał się na walce z pandemią, odbudowie gospodarczej i kwestii ocieplenia klimatu. G7 to grupa siedmiu państw, które są jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym. W skład G7 wchodzą Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada.
Według zapowiedzi Borisa Johnsona, potwierdzonej później przez Biały Dom, państwa G7 zobowiązały się do przekazania światu łącznie co najmniej miliarda szczepionek przeciwko COVID-19. Darowizny będą częścią programu COVAX, który dystrybuuje szczepionki do krajów o niskich i średnich dochodach. Program prowadzony jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Global Alliance for Vaccines and Immunization (GAVI).
Gospodarz szczytu G7, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, nie krył zadowolenia. - Przywódcy zobowiązali się do przekazania najbiedniejszym państwom świata ponad miliarda dawek - bezpośrednio lub poprzez finansowanie programu COVAX. W tej liczbie jest 100 milionów dawek od Zjednoczonego Królestwa. To kolejny wielki krok ku zaszczepieniu świata - podkreślał polityk.
Jak podaje bbc.com, Boris Johnson przyznał, że Wielka Brytania już rozdysponowała wśród najbiedniejszych krajów pół miliona szczepionek przeciwko koronawirusowi. - Wielka Brytania jest jednym z największych darczyńców szczepionek na świecie. Nadal jesteśmy drugim co do wielkości ofiarodawcą pomocy w G7 i myślę, że ludzie mogą być z tego bardzo dumni - dodał premier.
Jeszcze przed szczytem zakup pół miliarda dawek dla biednych rejonów świata zadeklarował amerykański prezydent Joe Biden. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że Niemcy przekażą na ten cel 350 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19.
Wielu ekspertów ostrzega, że potrzeby w najbiedniejszych krajach świata są kilkukrotnie większe, a globalną pandemię będzie można opanować tylko wtedy, jeśli szczepionki dotrą do każdego zakątka globu. W rozmowie z BBC minister ds. szczepionek Nadhim Zahawi stwierdził, że nawet przy obietnicach darowizn G7 "zasadniczo brakuje" szczepień. Wezwał również producentów do zwiększenia produkcji na całym świecie.
- Obawiam się, że oblali pierwszy test jeszcze przed weekendem rozmów, ponieważ bardziej przypomina to przekazanie miski żebrakowi niż kompleksowy plan zaszczepienia świata - powiedział Reutersowi były premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown.
Masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi są kluczem do przywrócenia równowagi w gospodarce, podróży i handlu. Widoczny jest problem ubóstwa szczepionkowego w najbiedniejszych krajach świata. Pomoc bogatszych krajów może wpłynąć pozytywnie na wskaźniki szczepień oraz zmniejszanie się liczby zachorowań.