Okres urlopowy coraz bliżej i Polacy zaczynają planować wakacje. Pandemia koronawirusa pokrzyżuje niektórym plany. Podpowiadamy, jak zaplanować wakacje w Czechach i na Słowacji.
Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, turyści z Polski, którzy chcą wjechać do Czech w celach turystycznych, w przypadku podróży trwającej do 24 godzin mogą przebywać u naszych sąsiadów bez ograniczeń. Wyjazdy turystyczne powyżej 24 godzin są możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych bądź posiadających negatywny test antygenowy lub PCR, wykonany przed wjazdem do Czech.
Wszyscy, którzy decydują się na przyjazd do Czech na okres powyżej 24 godzin, muszą wypełnić elektroniczny formularz lokalizacyjny (https://plf.uzis.cz/) i okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie później niż do 72 godzin przed wjazdem lub wynik testu antygenowego wykonanego do 24 godzin przed wjazdem.
Ministerstwo Zdrowia w Polsce wciąż apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Jak podaje ministerstwo, czeski system znakowania państw europejskich pod kątem bezpieczeństwa podróżowania, tzw. Semafor, umieścił Polskę na liście krajów o średnim poziomie ryzyka.
Co trzeba wiedzieć o podróży do Czech? Podróżni z Polski mogą przebywać na terytorium Czech powyżej 24 godzin, w uzasadnionych przypadkach, takich jak m.in.:
W każdym z powyższych przypadków obowiązkiem podróżującego jest posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa.
Do poniedziałku 14 czerwca na granicy polsko-czeskiej obowiązują obostrzenia takie jak: konieczność wypełnienia w internecie formularza przyjazdowego, posiadanie testu na obecność koronawirusa lub zaświadczenie o zaszczepieniu co najmniej jedną dawką, od której podania muszą upłynąć co najmniej 22 dni. Od poniedziałku Polska znajdzie się w zielonej strefie, co oznacza, że będziemy mogli przekroczyć granicę także w celach turystycznych.
Pod koniec maja w Czechach ponownie otworzono restauracje. Obowiązuje jednak ścisły reżim sanitarny oraz limit miejsc. Czynne są baseny, kina, kasyna oraz kluby nocne. Od 24 maja pracę wznowiły hotele oraz ośrodki kultury.
Niektórzy Polacy, którzy wjeżdżają na Słowację, muszą liczyć się z obowiązkiem odbycia kwarantanny. Są z niej zwolnieni ci, którzy są zaszczepieni drugą dawką szczepionki mRNA (Pfizer/BioNTech lub Moderna). Od szczepienia musi jednak minąć co najmniej 14 dni. Osoby, które zaszczepiły się preparatem AstraZeneca lub Johnson&Johnson muszą odczekać 28 dni od szczepienia. Kwarantannie nie muszą poddawać się również osoby, które w ciągu ostatnich 180 dni przeszły COVID-19. Nie muszą odbywać jej także dzieci i młodzież do 18 roku życia.
Osoby, które nie spełniają tych warunków, podlegają kwarantannie w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych przez okres 14 dni, którą mogą zakończyć w momencie uzyskania we własnym zakresie negatywnego wyniku testu antygenowego lub RT-PCR. Można go wykonać już w pierwszym dniu kwarantanny - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Podróżni są też zobowiązani do wypełnienia elektronicznego formularza znajdującego się na stronie internetowej https://korona.gov.sk/ehranica/.
W połowie maja 2021 r. na Słowacji zniesiono obowiązujący stan wyjątkowy. W kraju nie obowiązuje już godzina policyjna i zakaz zgromadzeń. Sklepy, centra handlowe, hotele i restauracje są otwarte i funkcjonują w reżimie sanitarnym. Turyści mogą z nich swobodnie korzystać, przy zachowaniu limitu zajętych miejsc oraz odpowiedniej odległości od innych. Czynne są także ośrodki kultury na Słowacji - kina oraz teatry są otwarte i gotowe na przyjęcie widzów.
Siedem państw Unii Europejskiej, w tym Polska, zdecydowało o połączeniu się z unijnym systemem Certyfikatów Covidowych. Ich posiadanie ułatwi podróże w granicach Unii Europejskiej i zwolni osoby, które je okażą, z kwarantanny, a także z dodatkowych testów na koronawirusa. Wydają je już Polska, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Litwa i Hiszpania.