Luzowanie obostrzeń na wakacje - rząd ogłasza kolejne etapy. Jakie zmiany obowiązują od 13 czerwca?

Premier Mateusz Morawiecki oraz szef resortu zdrowia Adam Niedzielski na czwartkowej konferencji prasowej poinformowali o luzowaniu obostrzeń na okres wakacji. Sprawdź, co zmieni się od niedzieli 13 czerwca.

- Od 13 czerwca więcej osób będzie mogło być w kościołach - zajęte będzie mogło być w nich 50 proc. miejsc. Większość nowych zasad będzie natomiast obowiązywać od 26 czerwca - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.  

Zobacz wideo Kolejne luzowanie obostrzeń. Więcej osób w kościołach czy na wydarzeniach sportowych

Co się zmieni od 13 czerwca ?

Od 13 czerwca otwarte zostaną strefy gastronomiczne m.in. w kinach, teatrach, na koncertach, a także w innych instytucjach kultury i rozrywki, a widzowie oraz uczestnicy imprez będą mogli spożywać tam napoje i jedzenie. 

Od niedzieli zmieni się także limit wiernych w kościołach, który wyniesie maksymalnie 50 proc. obłożenia. Warto pamiętać, że limit osób nie dotyczy obywateli zaszczepionych przeciw COVID-19.

Jakie obostrzenia zostaną zniesione 26 czerwca?

Od 26 czerwca rząd pozwoli na organizację targów, konferencji, kongresów i wystaw, a dopuszczalny limit wyniesie - jedna osoba na 10m2. Taki sam limit zostanie wprowadzony również m.in. na siłowniach, w klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach czy salach zabaw.

Z kolei w hotelach poziom obłożenia będzie mógł maksymalnie wynieść 75 proc. zajętych miejsc, nie będą w to jednak wliczane dzieci do 12. roku życia. Także w restauracjach, kinach i teatrach, wesołych miasteczkach będzie obowiązywać limit 75 proc. zajętych miejsc. 

Na imprezach i spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej oraz dyskotekach będzie mogła maksymalnie uczestniczyć 150 osób. W zgromadzeniach również będzie mogło wziąć udział 150 osób. 

W autobusach, pociągach, tramwajach oraz metrze ponownie będzie udostępnionych 100 proc. miejsc. W obiektach sportowych i na koncertach dopuszczalny poziom zajętych miejsc wyniesie 50 proc., a w miejscach kultu religijnego maksymalne obłożenie wyniesie 75 proc. zajętych miejsc.

"Harmonogram może ulec zmianie w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie" - czytamy na stronie rządu. 

Więcej o: